Minden szülőnek!! Ez a betegség a mostani hideg idővel jelentkezik! Ha a felsorolt tünetek valamelyikét észleli gyermekén, azonnal forduljon orvoshoz! Erről mindenkinek tudnia kell!

Minden szülőnek!! Ez a betegség a mostani hideg idővel jelentkezik! Ha a felsorolt tünetek valamelyikét észleli gyermekén, azonnal forduljon orvoshoz! Erről mindenkinek tudnia kell!

A skarlát (régebbi nevén vörheny) egy bakteriális fertőzés, ami a test jelentős részét beborító vörös kiütések formájában jelentkezik.

Az egykor súlyos gyermekbetegség ma már antibiotikummal könnyedén gyógyítható, ám ha kezeletlen marad, akkor a szívet, vesét és más szervek működését befolyásoló súlyos problémákat is okozhat.

Semmiképpen sem szabad azonban lebecsülni a kórokozót, a Streptococcus pyogenes nevű baktériumot, amelynek egyes, bőrkiütések keltésére is alkalmas törzsei okozzák a skarlátot. A betegség főleg a hideg évszakban jelentkezik, és leggyakrabban az 5-15 év közöttieket érinti. Sok fertőző gyermekbetegséggel ellentétben többször is el lehet kapni, hiszen nem alakul ki életre szóló védettség a skarláttal szemben.

A betegség lappangási ideje 2-4 nap, általában a torkon át, ritkább esetekben gyógyuló sebeken keresztül jut be a szervezetbe. A baktériumok a behatolás helyén elszaporodnak, toxin termelődik, majd kialakulnak a tünetek.

Tünetek: hányás, hidegrázás, magas láz, hasi fájdalom, nehezített nyelés, torokfájás, skarlátvörös torok, torokgyulladás, tüszős mandulagyulladás, málnanyelv, érdes vörös kiütések

torokfájás: A nyelés nehézkessé válik, valamint étvágytalanság is kialakulhat.
magas láz: 38-40 fokos testhőmérséklet, amit hidegrázás is kísérhet.
hasfájás: Hányingerrel és hányással is társulhat.
nyirokcsomó-megnagyobbodás: Az állkapocsszögletben elhelyezkedő nyirokcsomók megduzzadnak.

Kezelése:

A skarlát kórokozója (Streptococcus pyogenes) penicillin érzékeny baktérium.
A szövődmények elkerülése érdekében 6-10 napig antibiotikum terápia szükséges.
A láz és a kiütések ennek hatására 2-3 nap alatt általában eltűnnek, és a gyermek a skarlát hatodik napjára általában már tünetmentes.
Az antibiotikum terápia mellett a tüneti terápia is fontos.
Lázcsillapítás, bő folyadékbevitel, ágynyugalom ajánlott az első napokban.

Mivel a gyermek skarlát miatt gyulladt torka nagyon fáj, érdemes lázmentes állapotban is láz és fájdalomcsillapító szereket alkalmazni, mert a torokfájás miatt nem szívesen iszik így nagy a kiszáradás kockázata.

FONTOS!!!

A személyes higiénia, a gyakori kézmosás, hiszen cseppfertőzéssel (köhögés, tüsszentés), illetve szennyezett közös használati tárgyakkal, ezekkel való érintkezéssel terjed.

Arra kérünk mindenkit ossza meg, hogy minél több ember tudjon erről! Köszönjük!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

error: Content is protected !!