Mire használható fel a lakástakarék? – minden, amit tudnod kell az LTP-ről!

Mire használható fel a lakástakarék? – minden, amit tudnod kell az LTP-ről!

Lakáscélú felhasználás

A szerződéses összeget, azaz a megtakarítást és a lakáskölcsönt nemcsak a lakás-előtakarékoskodó, illetve a kedvezményezett, hanem közeli hozzátartozóik is felhasználhatják. Ennek eredményeként:

  • a család minden tagja köthet egy-egy szerződést anélkül, hogy minden családtagnak tulajdont kellene szereznie – a felhasználás egy ingatlanra is összevonható,
  • a család által igénybe vehető állami támogatás kötöttségek nélkül megtöbbszörözhető,
  • a kiskorú kedvezményezett esetén nem kell a kiskorú tulajdonában lennie a lakáscél szerinti ingatlannak, e megtakarítás is fordítható a szülők lakására,
  • házastársak esetében ha pl. a férj van bejegyezve tulajdonosként, és a férj nevére szólnak a számlák, ez elfogadható lesz a feleség szerződésének vonatkozásában is,
  • egy később kiutalásba kerülő szerződést a családon belül majd az a családtag használhatja fel, akinek éppen valamilyen lakással kapcsolatos kiadást kell finanszíroznia (felújítás, bővítés, csere, vétel, stb.).

Lakáscélú felhasználás igazolása:

A kiutalás elfogadásakor Ön egyben arról is nyilatkozik, hogy a megtakarítást lakáscélra kívánja-e fordítani.

  • Lakáscélú felhasználás esetén a felvett megtakarítás és az igényelt lakáskölcsön lakáscélú felhasználását igazolni kell.
  • Nem lakáscélú felhasználás esetén a befizetett betétek és kamatai kerülnek kifizetésre, az állami támogatás és annak kamatai és a Lakástakarék kölcsön nem vehető fel.
  • Kivételt képeznek a 2009. június 30-ig kötött Lakástakarék szerződések, ha a megtakarítási idő elérte vagy meghaladta a 8 évet. Ezen szerződések esetén nem kell a megtakarítás lakáscélú felhasználását igazolni. Felhívjuk szíves figyelmét, hogy a lakáskölcsön lakáscélú felhasználását ebben az esetben is igazolnia kell.

Mire használhatja fel az állami támogatással növelt megtakarítást?

Bármire, ami a lakástakarékpénztárakról szóló 1996. évi CXIII. törvény szerint lakáscélnak minősül, pédául:

  • Saját lakás, családi ház felújítása, bővítése, korszerűsítése: festés, tapétázás, parkettázás, nyílászárócsere, redőny, cserépkályha, kandalló építés
    • fürdőszoba felújítás: beépített mosógép, bojler, fürdőkád, mosdó, csaptelepek, csempe,
    • vízvezeték hálózat felújítása, fűtéskorszerűsítés, elektromos hálózat felújítása,
    • konyhafelújítás: beépített konyhai berendezések, beépített konyhai bútorok, beépített konyhai gépek,
    • klíma-, riasztószerelés, internet-,kábeltévé-,telefonhálózat kiépítése,
    • kertépítés, tereprendezés: kútfúrás, csatornakiépítés, öntözőrendszer kiépítés
  • Lakásszövetkezetek vagy társasházi közösségek, közös tulajdonában álló épületrészek felújítása vagy korszerűsítése illetve a lakástakarékpénztárakról szóló törvény szerinti lakáscélok megvalósítására pénzügyi intézménytől felvett hitel/kölcsön kiváltása.
  • Lakóingatlan vásárlása, építése, cseréje, tetőtér beépítés.
  • Pénzügyi intézménytől igényelt lakáscélú kölcsön, gyűjtőszámla hitel, pénzügyi lízing tartozás kiváltása.

A kiutalással kapcsolatos részletes tájékoztatást a lakás-előtakarékoskodók részére küldött Kiutalás értesítő és Kiutalási válaszlap tartalmazza.

A kiutalás elfogadására vagy elutasítására kizárólag a lakás-előtakarékoskodó jogosult! A kiutalás elfogadásáig a lakás-előtakarékossági szerződéssel kapcsolatban döntéshozatalra (pl. felmondásra) a lakás-előtakarékoskodó jogosult. Amint a lakás-előtakarékoskodó elfogadta a kiutalást, a további döntésre, pl. a lakáscélú felhasználás tárgyának a meghatározására, vagy a kiutalás visszavonására a cselekvőképes* kedvezményezett jogosult. Azon szerződéseknél, ahol letelt a megtakarítás időszak és a törvényi feltételek teljesültek, a szerződések kiutalásra kerülnek és elindul a kiutalási időszak (kiutalás nem egyenlő a kifizetéssel!). Annak függvényében, hogy 2017. július 1-je előtt vagy 2017. július 1-jét követően kötött szerződésről van szó, a kiutalásra vonatkozó határidők eltérőek.

– 2017. július 1-jét megelőzően kötött szerződések esetében a kiutalási időszak 3 hónap. A kiutalási időszak első 2 hetében az Erste Lakástakarék Zrt. postázza a lakás-előtakarékoskodó részére a kiutalási értesítőt. A kiutalási válaszalapot, kizárólag Erste Bank Hungary Zrt fiókjaiban, személyesen lehet leadni. A lakás-előtakarékoskodó, vagy a lakás-előtakarékoskodó és a cselekvőképes kedvezményezett együtt tehetik ezt meg a kiutalási értesítő dátumát követő hónap utolsó napjáig (kiutalási időszak 2. hónap utolsó napja).

– 2017. július 1-jén követően kötött szerződések esetében a kiutalási időszak 2 hónap. Legkésőbb a kiutalási időszak 7. napján történő postai feladással postázza azErste Lakástakarék Zrt. a lakás-előtakarékoskodó részére a kiutalási értesítőt. A kiutalási válaszalapot, kizárólag Erste Bank Hungary Zrt fiókjaiban, személyesen lehet leadni. A lakás-előtakarékoskodó, vagy a lakás-előtakarékoskodó és a cselekvőképes kedvezményezett együtt tehetik ezt meg a kiutalási értesítő dátumát követő 35. napig.

Fontos! A Lakás-előtakarékossági szerződésre az állami támogatás csak akkor vehető igénybe, ha a jogosultság feltételei a kiutalás elfogadásának az időpontjában is fennállnak. (Pl. a kedvezményezett közeli hozzátartozója a lakás-előtakarékoskodó)

A cselekvőképtelen és a korlátozottan cselekvőképes kedvezményezett a kiutalási válaszlapot nem írja alá, a bankfiókban nekik nem kell megjelenniük. Ha a lakás-előtakarékoskodó elfogadja a kiutalást, a cselekvőképes kedvezményezett – amennyiben van a megtakarítási szerződésen – jogosult dönteni a lakáscélú felhasználásról. Minden más esetben a lakás-előtakarékoskodó dönt a lakáscélú felhasználásról.

Amennyiben a lakás-előtakarékoskodó illetve a cselekvőképes kedvezményezett határidőig benyújtja(ák) a szükséges dokumentumokat, abban az esetben a kiutalási időszakot követő 15 napon belül az ELTP „kifizeti” (átutalja) a felhasználni kívánt összeget, kivéve ha a kérelmezők későbbi kifizetést (rendelkezésre tartást) kértek a Lakás-takarékpénztártól.

Amennyiben nincs aktuális lakáscélja a kiutalási időszakban, lehetősége van szerződést hosszabbítani, szerződéses összeget emelni.

A szerződés módosítása (szerződéses összeg felemelése és csökkentése, a módozat megváltoztatása, a szerződés megosztása és a szerződések összevonása), esetén kiutalásra a módosítás eredményeként létrejött lakás-előtakarékossági szerződés feltételrendszere szerint kerülhet sor, azonban a módosítást követő 3 hónapon belül a kiutalás nem történhet meg, még akkor sem ha azt a módosított szerződés egyébként lehetővé tenné.

Lakáscéligazolás kifizetés előtt a kiutalási időszakban és kifizetést követően

Kifizetéshez: a lakáscél meghatározását követően a megfelelő dokumentumok benyújtása szükséges a lakás-előtakarékoskodó vagy cselekvőképes kedvezményezett részéről (pl.: tulajdoni lap, adásvételi szerződés, stb).

Kifizetést követően: a megtakarítás illetve lakáskölcsön kifizetését / folyósítását követően a lakáscélú felhasználásnak megfelelő igazolási dokumentumok (pl.: számlák, tulajdoni lap, stb.) benyújtása szükséges a megfelelő határidőn belül.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

error: Content is protected !!