Ingyenes étkezés Szeptembertől >>> Mutatjuk kik kapják meg az ingyenes étkeztetést!
Már nem csak a nagycsaládosok és a tartós beteg gyermekek ehetnek ingyen, de azok a családok is, akiknél az egy főre jutó nettó jövedelem nem haladja meg a 95 960 forintot.
Vészesen közeleg a nyári szünet vége, és a kisgyermekesek feje fölött már ott lebeg a szeptember sötét árnyéka. És ugyan a bölcsődés és óvodás gyermekeknek még nem kell tanszerek hosszú listáját megvásárolni, a kiadásoktól ők sem menekülnek meg. A kisgyermek intézményi étkeztetésre viszont nem kell költenie a nehéz anyagi helyzetben élő családoknak.
Idén 72 milliárd forintot fordított az állam szociális gyermekétkeztetésre, jövőre ez a összeg még tovább fog emelkedni: 74 milliárdos lesz a keret.
A kiterjesztett ingyenes bölcsődei és óvodai étkezés keretében 92 ezer helyett idén januártól 320 ezer kisgyermek jut naponta háromszor ételhez. A nagycsaládosoknak, tartósan beteg vagy fogyatékkal élő bölcsődéseknek és óvodásoknak eddig is ingyenes volt napi háromszori étkezés, idén viszont bővült a keret.
A KSH adatai szerint eddig a bölcsődések 11 és az óvodások 14 százaléka részesült térítésmentes étkezésben, addig most ez az arány 71 és 74 százalékra nőtt.
Akik ingyen ehetnek:
- Három, vagy többgyermekes család gyermekei.
- Akik rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülnek.
- Akiknek nevelésbe vételét rendelte el a gyámhatóság.
- Tartós beteg, vagy fogyatékkal élő gyermek.
- Van a családban tartós beteg, vagy fogyatékkal élő gyermek, akkor a testvérek is jogosultak ingyenes étkezésre.
- Ahol a nettó minimálbér 130 százalékát nem éri el a családban az egy főre jutó nettó jövedelem.
Így lehet igényelni:
Az ingyenes étkeztetést minden esetben igényelni kell: a szülő nyilatkozatot nyújt be az intézmény vezetőjéhez. A jövedelemről csak abban az esetben kell nyilatkozni, ha csak az egy főre jutó jövedelem miatt jogosult a gyermek ingyenes étkezésre.
Húzós éve volt a közétkeztetésnek
A menzareform bevezetése nem volt éppen zökkenőmentes. Tavaly szeptemberben indult az újítás, miszerint egészségesebb és táplálóbb ételeket kapnak a gyereke. Ugyan mindez a minőségbeli javulást szolgálta, sok esetben mégis inkább romlott a gyerekeknek tálalt ételek minősége, főként amiatt panaszkodtak, hogy rossz ízű ételeket tettek a gyerekek elé.
“Az ételeknek főleg ízletesnek kell lenniük, ezt pedig sokszor elfelejtik. Nincs olyan vendéglő sem, amely rossz ízű ételeket szeretne eladni.
Mit esznek a gyerekek?
Tavaly szeptembertől a menzák fokozatosan tértek át a kötelező egészséges étkeztetésre.
Ennek részeként például:
- egészségtelen ételalapanyagok használata is tilos,
- sótartalmú ételízesítők használata tilos,
- kerülni kell a túlzott zsírfogyasztást: meghatározza a rendelet, hogy bő zsírban sült élelmiszereket nem kaphatnak a bölcsődés gyerekek,
- egy kész terméket nem lehet utánacukrozni. – pl. grízes tészta,
- a zsíros húsok és felvágottak felhasználása is korlátozott,
- folyadékpótlásra csak egészséges italok adhatók,
- édesség kizárólag főétkezésként nem adható.
Az ingyenes étkeztetés igénylése ugyan országos szinten egységes, minden szülőnek érdemes az adott intézményben érdeklődnie a részletek felől, hogy pontosan meddig és milyen papírokat kell benyújtani.
A nagycsaládosoknak max.50%-os kedvezmény jár ingyen étkezésre. 🙁
Akkor most már az iskolásoknak is jár?
rosszul tudod Szabina. Óvodában és bölcsődében 100% kedvezmény jár a nagycsaládosoknak, ahogy a cikkben is leírták Iskolás korúaknak valóban 50% jár „csak”
Annyira nem „csak” az az 50 százalék ahol több iskoláskorú gyerek is van.
En is kivancsi vagyok, h iskolasoknak is jar???
Hat ez azert érdekes igy mert olvasva én ugy erzelmezem hogy az egy főre jutó 95ezret nem haladja meg illetve a 3v tobb gyermekesek ingyenes.
A cikk címe:ingyen étkezés iskolába. Akkor miért is 50 %-ÉRDEKES