Eladtad az autódat? Komoly büntetésre számíthatsz ha nem figyelsz oda!
A már eladott autó is komoly gondokat okozhat a volt tulajdonosnak, ha nem figyel az átírási szabályokra. Érdemes utánanézni a rendelkezéseknek, és nem félvállról venni a hivatalos megkereséseket.
Örömteli esemény is lehet egy gépjármű eladása, kivéve, ha az eladó később egy büntetés miatt arról értesül, a vevő nem intézkedett a jármű átírása ügyében. Szabálytalan parkolás, matrica nélküli autópálya-használat esetén is elővehetik az eladót, ha a kocsi még nincs átírva a vevő nevére, hiába használja már az új gazdája a járművet.
Nem árt percre pontosan
Alap, hogy a gépjármű adásvételi szerződést írásba kell foglalni, amit megkönnyítenek az interneten ma már sok helyen elérhető minták. A szerződésnek többek között bele kell írni a gépjármű, valamint az eladó és a vevő adatait. A kocsi esetében ezt a törzskönyv, illetve a forgalmi alapján kell megtenni, az eladónak és a vásárlónak a személyi igazolványa szerint kell kitöltenie a szerződés vonatkozó részeit. Ha cégről van szó, akkor érdemes cégkivonatot lekérni, hogy biztosan a megfelelő adatok kerültek-e akár a vevő, akár az eladó nevéhez – mondta Burján Zsuzsanna, a D.A.S. Jogvédelmi Biztosító szakértője a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.
Nagyon fontos pontosan, akár percre meghatározni, az átadás-átvétel időpontját. Ennek azért van jelentősége, mert a birtokba adást követően a gépjárművel kapcsolatos felelősség, az abból fakadó költségek mind az új tulajdonost terhelik.
Az eladónak nyolc, a vevőnek tizenöt naptári napon belül kell bejelentenie a gépjármű átírását vagy átruházást az illetékes kormányhivatalban – tette hozzá a biztosítócég munkatársa.
Neki nem került pénzébe
A műsorban egy eladó elmondta, vevői 250 kilométerről jöttek, négyen egy autóban, és a környéken több olcsóbb kocsikat vásároltak. A nyilatkozó a régi évjáratú autóját 110 ezer forintért adta tovább. A vevők még aznap autópályára mentek vele, matrica nélkül, majd az eladó rövidesen megkapta a büntetést, tíz nap múlva pedig egy újabbat. A volt tulajdonos, mint elmondta, nem fizetett, mert az eladás másnapján az önkormányzatnál jelentette az szerződéskötést. A büntetések megérkezte után bement a helyi autópálya-felügyelethez, és leadta nekik is az adásvételit, illetve – ami szintén nagyon fontos – az önkormányzattól kapott igazolást.
Az adásvételtől számított egy hónap múlva a volt tulajdonos arról kapott értesítést, hogy mivel a büntetéseket senki nem fizette ki, az autót kivonták a forgalomból. Neki azonban ez az egész nem került pénzébe – tette hozzá az eladó.
Van durvább változat is
Burján Zsuzsanna szerint jellegzetes esetről van szó, egyúttal hangsúlyozta, ha a vevő tudatosan szabályt szeg, így tizenöt naptári napon belül nem íratja át a nevére a kocsit, vagy az új tulajdonos személye nem állapítható meg, akkor a hatóságnak hivatalból ki kell vonni a forgalomból a járművet.
Ha az eladó nyolc napon belül jelentette az adásvételt a kormányhivatalban, akkor parkolási vagy autópálya-pótdíjak esetén a kapott igazolásokkal kell tisztázni a helyzetet – ez az optimális forgatókönyv. A durvább változat, ha az eladó nem reagál a parkolási társaság vagy a sztráda fenntartójának megkeresésére, és fizetési meghagyásig jut az ügy. Ha a másik fél jogi útra terelte a pótdíjak behajtását, a vevő akkor is a birtokában lévő dokumentációkkal tudja igazolni, hogy mikor került ki a birtokából a gépjármű – mondta a szakértő.
A lényeg tehát, hogy érdemes utánanézni a szabályoknak, és nem félvállról venni a hivatalos megkereséseket, nehogy az eladónak a végén nagyon komoly fizetési kötelezettsége legyen – tette hozzá.