Site icon 24 óra! – Friss hírek

Internetes átverés !FIGYELEM – Nem működő telefonok terjednek az interneten ! És pénzt is kérnek érte

Internetes átverés !FIGYELEM – Nem működő telefonok terjednek az interneten ! És pénzt is kérnek érte

A bolti árnál jóval olcsóbban kínáltak az interneten egy telefont, bontatlan csomagolásban, újként. Még garancia is volt rá….

De mind ez csak átverés….

Anna 22 éves és már két éve dolgozik vállalkozóként, mint kutyasétáltató. Hóban, fagyban és kánikulában, szabadban. Hónapok alatt összespórolt annyit, hogy megvehesse álmai okostelefonját, ami a boltban 280 ezer forintba kerül. Azt kérte, az igazi nevét ne áruljuk el, mert szégyelli, ami történt vele: úgy érzi, csúnyán átverték.

Az interneten talált egy hirdetést, ahol vadonatújan, bontatlan dobozban, garanciával árulták azt a telefont, amit keresett, a bolti árnál jóval olcsóbban, 200 ezer forintért – meséli Anna

„Felhívtam a megadott telefonszámot, egy férfi vette fel, azt mondta, megvan még a telefon, találkozzunk egy bevásárlóközpontban, ott adja át. Elmentem, vittem a pénzt. Teljesen rendben ment az üzlet. A telefon tényleg új volt, bontatlan, bár garanciapapír nem volt hozzá, de azt mondta: az a telefon IMEI száma alapján jár.”

Az öröm azonban csak néhány hétig tartott.

Körülbelül három héttel a vásárlás után a telefon egyszer csak nem működött. Illetve lehetett hívni, de én nem tudtam hívást kezdeményezni” 

– magyarázta Anita, aki ekkor még nem esett kétségbe, hiszen a készülék garanciális volt. El is vitte a szervizbe a telefont, ahol azonnal kicserélték egy másikra.

„Ismét eltelt néhány hét, majd az új elcserélt telefon sem akart működni,meséli Anna.

Megint elvittem a szervizbe, ahol ugyan kicsit furcsán néztek rám, de ismét kicserélték a készüléket.” 

Aztán, amikor az is elromlott, a szervizben közölték Anitával, hogy nem cserélik ki többet a telefont, mert az „feketelistán” van.

Értetlenül álltam ott a pultnál. Hiszen én majdnem teljes áron vettem a telefont több százezer forintért.” 

Megkerestük az egyik magyarországi mobilszolgáltatót, ahol elmagyarázták az Origónak, hogy pontosan mi is ez a feketelista. Biztonsági okokra hivatkozva azt kérték, ne nevezzük meg őket.

„Tulajdonképpen feketelista nem létezik. Fehér viszont igen. Ezt a gyártók készítik és frissítik. Ők juttatják el a szolgáltatókhoz. Ezen a listán minden készülék IMEI száma szerepel, amit ők hivatalos körülmények között, a szabályozásoknak megfelelően gyártottak.”

Ha tehát egy telefon nincs rajta ezen az úgynevezett fehérlistán, akkor az automatikusan feketelistás, azaz: vagy tisztázatlan körülmények között gyártották külföldön, vagy sufnituning, de legalábbis valaki megbuherálta. A szolgáltató pedig azonnal letiltja, ha az ő SIM-kártyája kerül bele. 

Ez a lista egyébként egységes a magyarországi szolgáltatók között, és van egy nemzetközi feketelista is, amit önkéntesen megoszthatnak egymással a világ mobilszolgáltatói.

A mobil fekete- és fehér lista tehát a közhiedelemmel ellentétben nem egy adóslista, ahová a nem fizető vásárlók kerülnek fel. Olyan is van, de azon a rossz adósokat listázzák, úgy mint a bankok bar listáin, nem pedig a készülékeket.

Anita azt mondja: utálja, ha átverik. Ezért nem hagyta annyiban a dolgot. Addig keresgélt az interneten, amíg újra meg nem találta a férfit, aki eladta neki a készüléket. A férfi hirdetései alapján használt telefonokra is vevő volt, ezért a fiatal lány úgy döntött, találkozik vele, és visszakéri tőle a nem működő telefon árát.

Felhívtam, és megbeszéltünk egy találkozót. Azt mondtam, van egy szinte teljesen új okostelefonom, amit eladnék.” 

Anita nem volt benne biztos, hogy ugyanazzal a férfival fog találkozni, aki átverte, ezért nem mert szólni a rendőrségnek.

Elmentem tehát a találkozóra, amit egy másik bevásárlóközpont parkolójába beszéltünk meg. Sajnos egyedül.” 

A férfi azonban nem egyedül érkezett, hanem négy jól megtermett barátjával. A fiatal lánynak esélye sem volt kérdőre vonni.

Nagyon megijedtem, akkor már úgy voltam vele, mindegy mennyit, csak fizessen valamennyit a telefonért, amivel átvert.” 

A férfi végül 50 ezer forintot adott Annának a használhatatlan telefonért.A hivatalos cikk az origo.hu oldalán található.

Nagyon figyeljetek oda ha bármi használati tárgyat akartok venni az interneten,csakis garanciás papirral,meg hivatalos pecséttel vegyétek meg.nagyon sok az átverés….Annának szerencséje volt hogy nem történt nagyobb baja. Tanuljatok az ügyből…

Exit mobile version