Lejárt szavatosságú de még fogyasztható tartós élelmiszert osztanak ingyen – Itt kaphatod meg:
Rászorulóknak adná a lejárt szavatosságú tartós élelmiszereket a PM.
Törvényjavaslatot nyújtott be a Párbeszéd Magyarországért annak érdekében, hogy a lejárt szavatosságú élelmiszereket az élelmiszerláncok eljuttathassák a rászorulóknak. A jelenlegi szabályozás szerint ugyanis az ilyen élelmiszert a lejárat napján meg kell semmisíteni. Lejárt élelmiszerek
Szabó Tímea, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke a Kossuth rádió 180 perc című műsorában elmondta: az OECD egyik tanulmánya szerint Magyarországon drasztikusan emelkedik azok száma, akik nélkülözik a mindennapi élelmiszert, nem jutnak hozzá a megfelelő táplálékhoz. Az elmúlt öt évben az érintettek aránya 17-ről 30 százalékra emelkedett. A KSH és az Eurostat adatai hasonló folyamatot mutatnak, nem beszélve a gyermekéhezés problémájáról.
Egy átlagos háztartás évente 100 kilogramm élelmiszert dob ki a szemétbe, ez országosan éves szinten közel 2 millió tonna élelmiszer, és akkor még nem beszéltünk az áruházláncokról, melyek egyébként nyitottak abban, hogy a lejárt szavatosságú élelmiszereket eljuttassák a rászorulóknak – tette hozzá.
A PM azt javasolja, a szabályozást változtassák meg úgy, hogy legyen lehetőség a tartós élelmiszereket a szavatosság lejártát követő néhány napban eljuttatni különböző szervezeteknek.
Hangsúlyozta: az áruházláncoknak is egyszerűbb megoldás ez, mint megsemmisíteni a lejárt szavatosságú készleteket.
Szabó Tímea az alkotmánybírák jelölés kapcsán azt mondta: a testület létszámát 15 főről 11 főre csökkentenék, és megváltoztatnák a jelölési folyamatot. A köztársasági elnöknek például lehetőséget adnának arra, hogy – a Kúriával és a Magyar Tudományos Akadémiával egyeztetve – jelöljön 5-6 személyt a testületbe. A több alkotmánybírát pedig a frakciók jelölhetnék.
Arra a felvetésre, miszerint az MSZP úgy döntött, nem vesz részt a jelölési folyamatban, úgy reagált: egy ellenzéki pártnak akkor lenne kötelessége részt venni a folyamatban, ha az nem egy „cirkuszi mutatvány” lenne. Úgy vélte: a jelölés egy „alpári alkufolyamattá” vált. Már nem az számít, ki az, aki alkalmas a poszt betöltésére, ezért is változtatták meg a jelölés feltételeit. Az egész rendszert kell átalakítani alapjaiban úgy, hogy az demokratikus legyen, és tényleg a rátermettség, a tapasztalat, a szakmai hozzáértés alapján válasszák meg az Alkotmánybíróság tagjait – szögezte le. Forrás : hirado.hu