VADONATÚJ BÉRLAKÁS, ÖNKORMÁNYZATI LAKÁS PROGRAMOT VEZETNÉNEK BE >> RENGETEGEN KAPHATNAK SZOCIÁLIS LAKÁST, AKIKNEK EDDIG NEM JUTOTT!
A Társaság a Lakásépítésért (TLE), Lakásfelújításért Egyesület szerint több önkormányzat is hajlandó lenne partnerként részt venni megfizethető bérlakások megépítésében állami bérlakásépítési program hiányában.
Párdi Zsófia ügyvezető a Magyar Nemzet szombati számának nyilatkozva közölte, egyes települések türelme el is fogyott, ezért a polgármesteri hivatalok maguk vágnak bele az építkezésbe, s ha kell, akár piaci hitelt vesznek fel a beruházásokhoz.
Az ügyvezető a napilapnak azt is elmondta, az átfogó kormányzati bérlakásépítési programra azért lenne szükség, mert egyre többen vannak olyanok, akik a kormányzati segítség ellenére sem tudnak lakást vásárolni. Ugyanakkor nem tudják megfizetni a magas albérleti díjakat sem – tette hozzá.
Sokak számára megoldásként kecsegtet az önkormányzati lakások bérlése. Lássuk röviden, mit érdemes tudni róla.
Ki igényelheti?
Bárki. Három féleképpen lehet igénybe venni:
– piaci alapon
– költségelven,
– illetve szociális helyzet alapján.
A piaci alapon való bérbevétel során az önkormányzatnak bevétele származik a bérleményből, tehát ez hasonlít leginkább a hagyományos bérleti helyzethez. A költségelven alapuló ügylet során az önkormányzat bérleményre fordított költségeit fedezi a bérleti díj. A szociális helyzet alapján létrejövő bérlet az igénylő pénzügyi és egyéb körülményeinek figyelembe vételével valósul meg. A bérbeadás feltételeit minden esetben az illetékes önkormányzat rendeleteivel szabályozzák.
Az írásbeli bérleti megállapodás ugyan úgy szükségszerű, mint bármely bérlés esetében: benne foglaltatik a kiadás pontos feltétele, a lakbér összege, az esetleges bérlőtársi szerződés feltételei, illetve hogy a bérbeadó mikor, milyen időközönként szeretni a lakás rendeltetésszerű használatát ellenőrizni. Ennek hiányában jogilag az ügylet létre sem jött – ez is minden esetben igaz.
A lakások bérlési körülményeit mindig az aktuális rendelet szabályozza.