FIGYELEM ! A kullancs egyetlen csípése is súlyos betegséget okozhat
Érdemes védőoltással védekezni a kullancsok ellen, hiszen a kullancsnak már egyetlen csípése is súlyos betegséget, akár maradandó károsodást is okozhat – mondták el szakemberek egy csütörtöki sajtóbeszélgetésen Budapesten.
Évente 10-12 ezer kullancs okozta vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást regisztrálnak világszerte, a tényleges szám azonban ennél jóval magasabb lehet, hiszen sok fertőzésre soha nem derül fény. Ennek elsősorban az lehet az oka, hogy csupán minden harmadik esetben jelentkeznek klinikai tünetek, az érintettek mintegy 30 százaléka nem veszi észre a kullancscsípést, és nem fordul orvoshoz – mondta Farkas Viktor gyermekneurológus, a Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekklinika gyermekneurológiai osztályának vezető főorvosa.
A kullancs által okozott agyvelőgyulladás gyógyítására nincsen célzott terápia, az esetleges agykárosodás mértékét gyógyszeresen lényegileg nem lehet befolyásolni. Kezdeti tünete nagyon hasonlít az influenzáéhoz, de az esetek többségében a betegség lefolyása kétfázisú. Az első fázis lázzal, izomfájdalmakkal, levertséggel jár és pár nap alatt elmúlik. Néhány tünetmentes nap után kezdődhet a második fázis: magas láz, igen erős fejfájás, aluszékonyság, szédülés és hányás tapasztalható, néhány esetben eszméletvesztés is bekövetkezhet – ismertette a gyermekneurológus.
Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke elmondta, hogy három oltással végzik az alapimmunizálást. Az első után 1-3 hónappal kell felvenni a másodikat, majd – oltóanyagtól függően – újabb 5-12 vagy 9-12 hónap múlva a harmadikat. A megfelelő védelem érdekében a teljes alapimmunizálási sort be kell adni, önmagában egy oltás nem elegendő – szögezte le a gyermekorvos. Hozzátette: az ismétlő oltások beadásáról sem szabad megfeledkezni, hiszen azok teszik lehetővé a hosszú távú, magas fokú védelmet.
Az oltásra már a tél legvégén érdemes gondolni, hiszen a védettségnek még a kullancsok tavaszi aktivitási időszaka, azaz április előtt ki kell alakulnia – hívta fel a figyelmet. Magyarországon jelenleg kétféle oltóanyagot forgalmaznak, mindkettőnek van gyermekeknek és serdülőknek-felnőtteknek szóló változata is.
Kiemelte azt is, hogy ha valaki magán vagy gyermekén felfedezi a kullancsot, érdemes azonnal eltávolítani, mert minél hosszabb időt tölt a bőrben, annál nagyobb a fertőzésveszély.
Papp László, a Füvészkert botanikusa közölte, hogy az elszaporodó kullancsok nemcsak az erdőkben, hanem már városi parkokban, játszótereken, sportpályákon is megtalálhatók. A dús aljnövényzetet kedvelő parazita akár egy túrázás, piknikezés, kutyasétáltatás során is a bőrbe kerülhet – hívta fel a figyelmet.
Kullancs-encephalitis tünetei és kezelése
A betegség a csípés után 7-14 napos lappangási idővel, bizonytalan légúti tünetekkel, lázzal indul, gyakran ez az egyetlen megnyilvánulása a fertőzésnek.
Gyakori tünete a fejfájás és a hányás. Az idegrendszer megbetegedése néhány nappal később átmeneti láztalanságot követve újabb lázas periódussal kezdődik. Eszméletlenség, bénulások léphetnek fel, melyek akár halálhoz is vezethetnek. Előfordul, hogy az egész agyállomány vesz részt a gyulladásban, máskor viszont csak az agy körülhatárolt területein jelentkezik.
A klinikai tünetek kialakulása attól függ, hogy milyen területen zajlik le a gyulladás
A gyógyítása főleg tüneti kezelésből és egyes esetekben antibiotikumok adásából áll. Kimenetele változó, gyakoriak a teljesen gyógyult esetek. Máskor egész életre szóló bénulások vagy más kiesési tünetek: a szellemi funkciók csökkenése, látás -, hallászavarok maradhatnak vissza.
A betegség megelőzésére védőoltások állnak rendelkezésre. Passzív védőoltás (FSME-Bulin) a kullancscsípés után 96 órán belül adható. Olyan emberek véréből készítik, akik már átestek a betegségen, és ezt követően még aktív védőoltásokkal növelték vérükben az ellenanyagszintet. Hatása csak 70% körüli és a szervezetből kiürülve nem ad tartós védettséget. A csípést követő 5-28 napon belül nem ajánlott a beadása.
Hatékonyabb az aktív védőoltás, ami elölt vírust tartalmaz. Ritkán lázat, gyakran az oltás helyén enyhe fájdalmat és bőrpírt okoz, előfordulhat ideggyulladás, fejfájás, hányás is. Hátránya, hogy az első évben 3 injekciót, majd 3-5 évente egy-egy emlékeztető oltást kell beadni ahhoz, hogy a védettség tartós maradjon. Orvosi rendelvényre kétféle gyártmány kapható a patikákban: az FSME-Immun, és az újabban kifejlesztett Encepur. Ez utóbbiból létezik külön gyermekek számára ajánlott változat is Encepur Junior néven.
A kullancscsípés elkerülhető a következő néhány jó tanács betartásával: Ne menjünk sűrű bozótba, kiránduláskor haladjunk az ösvényeken. Minél kevésbé fogadható meg ez a tanács (tájfutók, gombaszedők, erdei munkások esetében), annál nagyobb körültekintésre van szükség. Erdei kirándulásra húzzunk nadrágot! A nadrágot gyűrjük be a zokni alá. Az amerikaiak még széles ragasztócsíkkal is leragasztják ezt a behatolási kaput. Ugyanis a kullancs lentről mászik fölfelé. Minél hosszabb utat kénytelen megtenni, annál valószínűbb, hogy lepotyog, és más zsákmány után néz. Hasonló okból, a trikót is tűrjük be a nadrágunkba. Gyermekeket gyakrabban támad meg a kullancs a fejen és a nyakon. Kislányok hosszú haját fonjuk be, tűzzük fel. Adjunk rájuk fehér vászonsapkát, ezen hamarabb észrevesszük az ott bóklászó kullancsot. A napsütésnek kitett, szabadon hagyott bőrfelületeket a kullancs kerüli. Kullancsriasztó szerek közül csak olyat vásároljunk, amire a gyártó legalább 6-8 órás hatékonyságot szavatol. Gyermekeket csak a szabadon hagyott bőrfelületen kezeljünk, és csak vékony rétegben alkalmazzuk. Nagyobb mennyiségben a bőrről is felszívódik, és fejfájást okozhat, néha allergizál.