Még sincs oltás a cukorbetegség ellen >>> Kamu hírt terjesztenek … Osszátok meg …
A kétes hátterű sajtóhírekkel ellentétben a cukorbetegség ellen nem létezik védőoltás, azonban a beteg állapotának javítására szolgáló készítmények listája egyre bővül.
Van (jó) néhány betegség, amely gyógyítása a legmodernebb gyógyszerekkel és módszerekkel sem lehetséges. Ezek közé tartozik a cukorbetegség is: a betegek állapota javítható, de teljes gyógyulásra jelenleg nincs esély. A bulvárhíradókban megszellőztetett „csodaszerekről” pedig általában gyorsan kiderül, hogy semmi valóságalapjuk.
A közelmúltban több hazai média is lehozta azt a kétes valóságalapú hírt, amely szerint a diabétesz elleni vakcina lesz a közeljövő megoldása a betegség kezelésében. Ez a bizonyos oltóanyag „nem gyógyítja meg a betegséget, csak megállítja a káros folyamatokat, illetve egy bizonyos fokig visszafordítja” – írják a hírportálok az elvileg mexikói felfedezésű sós oldatról, amely bármilyen típusú cukorbetegségnél alkalmazható.
Semmi alapja a mexikói „csodaszernek”
A Ködpiszkáló szerint a hírrel valójában egy 2015-ös sajtótájékoztatót vettek elő, ahol először szellőztették meg a „korszakalkotó felfedezést”. Tavaly szeptemberben aztán a szintén nem túl megbízható, angol nyelvű portál közölt egy írást, amely szerint a módszert kifejlesztő Salvador C. Ramirez és kutatói vért vesznek a betegtől, lehűtik, majd visszainjektálják, így pedig kigyógyulhat a diabétesz bármilyen formájából. A folyamatot immunometabolizmusnak nevezték el, amely létező fogalom (az immunrendszer sejtjei anyagcsere-folyamatainak összességét értik ez alatt), de a fent említett eljárás természetesen teljesen hatástalan mind a cukorbetegség, mind pedig bármiféle egészségügyi probléma kezelésére. Eddigi orvostudományi ismereteink szerint pedig a cukorbetegséget az immunrendszer befolyásolása sem változtatja jelentősen.
Az I-es típusú cukorbetegség elleni védőoltásnak két célja lehet: védjen a cukorbetegség kialakulásában kockázatot jelentő vírusfertőzésekkel szemben, vagy pedig állítsa helyre az immunrendszer normál működését a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeivel kapcsolatban (azaz hangolja át úgy az immunrendszert, hogy ne támadja ezeket a sejteket). Sajnos, egyik célt sem sikerült még elérni, az eddigi kísérletek vagy kudarcot vallottak (amelyekből tanulni is lehet), vagy pedig a nagy hangon bejelentett áttörésekről kiderült: inkább szélhámosok akciójáról van szó, mintsem a cukorbetegek számára gyógyulást jelentő módszerről.
A II. típusú cukorbetegséggel kapcsolatban sincsenek jobb hírek: bár folynak ígéretes próbálkozások állatokon növekedési faktorok (FGF-1, fibroblaszt növekedési faktor 1) injektálásával, ezek még nagyon távol vannak a humán alkalmazástól irja a házipatika.