Kata bevételi nyilvántartás 2018/2019
KATA bevételi nyilvántartás általános szabályai
- “Kisadózó” felirat: KATA-s vállalkozóként, minden esetben egy olyan számlát kell kiállítanod, amin szerepel pluszban a “kisadózó” felirat.
- Nyilvántartás vezetése: A nyilvántartásodat időrendben, folyamatosan, ellenőrizhető módon kell készítened, és rögzíteni minden olyan adatot, ami szükséges ahhoz, hogy az adókötelezettség teljesíthető legyen és a teljesítés ellenőrizhető legyen. Azaz adatot csak akkor rögzíthetsz, módosíthatsz, törölhetsz, ha ezt bizonylattal alá tudod támasztani. Például egy a nyilvántartásban már szereplő tételt csak akkor törölhetsz, ha csatolod mellé a sztornó számlát is. (Erre mindenképp nagyon figyelj, a saját érdekedben, mert ha így jársz el, akkor az eredeti tétel a módosítás / törlés után is követhető lesz, és ellenőrzéskor alá tudod támasztani dokumentummal is)
- Nyilvántartandó adatok: A törvény 4 adat nyilvántartását írja elő: 1. Sorszám 2. A bizonylat sorszáma 3. A bevétel összege 4. A bevétel megeszerzésének az időpontja. Ezeket a következő pontban részletesen is bemutatom.
KATA bevételi nyilvántartás vezetéséhez szükséges adatok
- Sorszám: Egy egyszerű sorszámozása a bevételeidnek. A sorszámozáskor az időrendiségre kell figyelni.
- A bizonylat száma: Ez a kiállított bizonylat sorszáma (például a számlád sorszáma)
- A bevétel összege: A bevételed összegét kell itt megadnod. (Ha nem alanyi ÁFA mentes vagy, akkor a nettó összeget kell ide írnod.)
- A bevétel megszerzésének időpontja: Amikor az összeg beérkezett.
Meddig kell megőrizni a KATA bevételi nyilvántartást?
Mi számít bevételnek kisadózó vállalkozásnál?
- Általános forgalmi adó (ÁFA)
- Azok a dolgok, amiket a vállalkozó köteles visszaszolgáltatni. Ilyen például a hitel
- Kölcsönök visszafizetése (Itt arra kell figyelni, hogy ha kamatot is kap a vállalkozás, akkor a kamat már bevételnek számít)
A kisadózó vállalkozásokra nem terjed ki a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény hatálya, ugyanakkor a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (a továbbiakban: Katv.) 12. § (3) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a kisadózó vállalkozásnak bevételi nyilvántartást kell vezetnie, amelyben időrendben, folyamatosan, ellenőrizhető módon kell nyilvántartania és rögzítenie minden olyan adatot, amely adókötelezettsége teljesítéséhez és a teljesítés ellenőrzéséhez szükséges.
A törvény meghatározza a bevételi nyilvántartás minimális tartalmi követelményeit is; ezek közé tartozik a sorszám, a bizonylat sorszáma, a bevétel összege és a bevétel megszerzésének időpontja.
A nyilvántartásban adatot rögzíteni, módosítani és törölni csak bizonylat alapján lehet. Ennek megfelelően a bevételi nyilvántartást a tételes adó alanya elsősorban számlával vagy nyugtával köteles alátámasztani, de előfordulhat, hogy olyan bevételt szerez (például kamatot vagy állami támogatást), amelyről számlának vagy nyugtának nem minősülő számviteli bizonylat kiállítására kerül sor.
A Katv. 12. § (3)-(5) bekezdésében foglalt előírásnak megfelelő nyilvántartásnak lehet tekinteni az olyan módon rendezett – időrendben sorba állított, sorszámmal ellátott – bevételi bizonylatok összességét, amely alkalmas a Katv. szerinti bevételi értékhatár megállapítására, illetve ellenőrzésére. Pénztárgép alkalmazása esetén a vezetendő nyilvántartással összefüggésben elfogadható eljárás lehet, ha a vállalkozó a napi zárási bizonylatokat időrendbe rendezve, sorszámozva őrzi meg, nem szükséges a bizonylatok külön dokumentumba történő egyenkénti felvezetése.
A nyilvántartásban rögzített adatot módosítani vagy törölni csak úgy lehet, hogy az eredeti adat a módosítást, illetve a törlést követően is megállapítható legyen.
A bizonylatot, a nyilvántartást a kiállítás adóévét követő 5. naptári év végéig kell megőrizni. E kötelezettség a bizonylat rontott példányára is vonatkozik.
Az említett egyszerűbb bevételi nyilvántartás vezetési megoldás nem mentesíti a Katv. szerinti adózást választó, egyébként általános forgalmi adóalanynak minősülő vállalkozásokat/vállalkozókat (ideértve természetesen az alanyi adómentes áfa-alanyokat is) az áfa törvényben szabályozott – általános forgalmi adókötelezettség megállapításához szükséges – nyilvántartási, bizonylat megőrzési kötelezettség alól (általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény XI. fejezet).
[NGM Jövedelemadók és Járulékok Főosztály NGM/9220/5 (2013) – NAV Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály 3528057316]
Sziasztok!Szeretném kinyomtatni ezt a cikket, de nem engedi,sőt az általatok ajánlott nyilvántartó lapot sem tudom megnyitni. Segítenétek? Köszi előre is