SZOCIÁLIS LAKÁSBAN, ÉLŐK FIGYELEM! Sokaknak kell elhagyniuk a lakást a követező hónapokban egy törvény miatt! Hamarosan kiköltözési értesítőt is kapnak! Sorra érkeznek meg végleges kiköltözési értesítők! MUTATJUK KIKNEK KELL SZÁMÍTANI RÁ >>>>
Az elmúlt hetekben Székesfehérváron elég sok olyan lakó, aki szociális bérlakásban él, értesítést kapott, hogy el kell hagynia a lakást, írja a feol.hu. Sokan készültek már erre, sejtették, hogy menniük kell, mások teljesen tanácstalanul állnak, nem tudják hova menjenek. A cikk Székesfehérvárról szól, de mivel minden önkormányzat saját rendeletben szabályozza a szociális bérlakásokra vonatkozó feltételeket, így jó eséllyel az ország nagy részén ugyanerre lehet számítani! Érdemes érdeklődni a helyileg illetékes önkormányzatnál, nehogy kellemetlen meglepetés érje! Minél előbb tudja meg, hogy ki kell költöznie, annál több ideje marad felkészülni rá!
Baka György és felesége még húsvét előtt kapott értesítést arról, hogy augusztus 31.-ig el kell hagyniuk a lakásukat, 31 évet lakhattak a szociális bérlakásban. Még a szüleik is itt éltek, a lányuk is itt született, hosszú éveken keresztül rendesen fizették a költségeket. Egyszer, amikor a feleség munkanélküli lett elmaradtak a fizetéssel, de sikerült kifizetniük az akkori tartozást. Nem volt gondjuk a szomszédokkal sem, a lakást rendben és tisztán tartották, most albérletbe kényszerülnek, ha találnak. Elég sok bútorozott lakás van, de nekik nincs hol hagyniuk a sajátjukat, az albérletek nagyon drágák, nem beszélve arról, hogy igen nagy összegre rúg a fizetendő kaució is. Voltak már meghallgatáson a Polgármesternél, ügyvéd segítségét is kérték, de senki nem tudott segíteni.
A feol.hu munkatársai is felkeresték az illetékes önkormányzatot, hogy érdeklődjenek az esetről. Tavaly év végén fogadta el a Közgyűlés a Lakáskoncepciót, amely meghatározza, hogy igen fontos szempont a fluktuáció fokozása. A rendelet szerint a bérlakásnak átmeneti jellegűnek kell lennie, olyan 3-8 éves periódusra nyújthat megoldást, arra nyújt segítséget a szociális bérlakás, hogy a lakói anyagilag megerősödjenek az alatt az időszak alatt, mivel kisebbek a költségek, és utána önerőből tudják majd folytatni az életüket, helyet adva más rászorulóknak.
Az önkormányzat ütemezetten, a lejárati időpontok alapján felülvizsgálja a szerződéseket és minden esetben azonos szempontrendszer szerint dönt a továbbiakról:
bérleti jogviszony meghosszabbítása
ismételt bérbeadási kérelem elutasítása
vagy a jogviszony másik ingatlanban való folytatása.
Az összes olyan bérlakás esetében, amely nincs a Köfém ltp.1, Gánts P., Hübner A., Mura u. egy tömbben lévő szociális bérlakásokat magába foglaló önkormányzati ingatlantömbben, előfordulhat, hogy úgy dönt a szakbizottság, hogy a lakást piaci alapon, pályázati ejárás keretében adja ezután bérbe.
Az önkormányzat képviselője kihangsúlyozta, hogy egyáltalán nem a szerződéseket mondják fel, hanem már lejárt szerződéseket vizsgálnak meg. Ha valaki már több mint 10 éve él szociális bérlakásban, az számíthat arra, hogy jön az értesítés, hosszú határidőt szabnak ki a lakás elhagyására.
Nem személyek, nem társadalmi rétegek ellen irányulnak az intézkedések, hanem az a célja az önkormányzatnak, hogy minél több rászorulónak tudjon szociális bérlakást biztosítani, lehetőséget adva arra, az átmeneti segítséggel, hogy anyagilag megerősödve a későbbiekben saját ábra tudjanak állni.
Arra a kérdésre, hogy ki kapja meg majd a megüresedett bérlakásokat a következő választ adta, elsősorban azok számára szeretnének átmeneti segítséget nyújtani, akiknek nem megoldott a lakhatása és eddig még nem vették igénybe az önkormányzati szociális bérlakás kedvezményét.
Másik kérdés az volt, hogy mi esz a sorsa azoknak, akik például betegség vagy éppen munkanélküliség miatt kerültek a szociális bérlakásba, és el kell hagyniuk az ingatlant. A válasz az volt, hogy indokolt esetben előfordulhat, hogy hosszabb időre vagy éppenséggel élethosszig kiutalhatnak bérlakást.
Sajnos elég negatív dolgokat tapasztaltak, sok esetben például az esetek több mint felénél az ingatlankezelőhöz teljesen lelakott, lakhatásra alkalmatlan állapotban kerülnek vissza az ingatlanok. Így a rendbetételük sok időt és pénzt követel, így lassul a fluktuáció, forgási sebesség.
Forrás : feol.hu
Vélemény, hozzászólás?