Veszélyes munkák! Rákkeltő munkakörök >>>
Kevesen tudják, hogy törvény védi azokat a munkavállalókat, akik munkahelyükön nap, mint nap rákkeltő anyagokkal dolgoznak – írja a Femina.
A munkavállalók védelmében a 2000. évi 26. IX. 30. egészségügyi miniszteri rendelet a mérvadó, mely megfogalmazza, hogy az egészségkárosodás megelőzése érdekében a munkáltató felelőssége, hogy legalább kétévente vagy változás esetén azonosítsa az anyagot, és felbecsülje a kockázatot, ezen belül a kitettség mértékét és idejét.
Ennek értelmében a munkáltatónak csökkentenie kell a kockázatot a rákkeltő és mutagén anyagok helyettesítésével.
De melyek ezek a munkakörök?
- A textilgyártásban a ruhák kezelésére sok helyen használnak rákkeltő vegyszereket, formaldehidet, króm- vagy brómvegyületeket és azoszínezékeket.
- A gumigyártás és -feldolgozás közben is felszabadulhatnak káros vegyületek.
- A bútorok felületkezelése sok helyen még mindig nagy mennyiségű formaldehiddel történik, a szerves oldószerek pedig a vérképző szervekre lehetnek veszéllyel.
- A szobafestők benzolt vagy ólom-kromátot tartalmazó festékkel dolgoznak, ami hosszútávon növelheti a leukémia, a tüdő- és a hólyagrák kockázatát.
- A cipőgyártás során belélegezhető bőrpor és az oldószerek a légzőszervi daganatok és a leukémia kockázatát növelik hosszútávon.
- Az útépítések során használt aszfalt, szurok és kátrány a benzol és benzopirén miatt veszélyes. Belélegezve növeli a tüdő-, a száj-, a torok- és a gégerák kockázatát.
- A PVC-gyártás alapanyagaként használt vinil-kloridról a rendeletben külön melléklet szól, az azbeszttel említik egy lapon. Az alumínium gyártása pedig a tüdő- és húgyhólyagrák kockázatát növeli.
Vélemény, hozzászólás?