Nem álom: így válhat valósággá!
Kertes házak 1 millió forintból: itt van a kínálat >>>
Miközben a fővárosban és környékén egyre drágulnak a lakások, házak és az építési telkek, addig vidéken a budapesti árak töredékéért lehet ingatlanhoz jutni. Nem csoda, hogy sokan döntenek úgy, hogy hátrahagyva a város zaját egy kisebb faluban, esetleg egy tanyán kezdenek új életet.
A hazai ingatlanpiaci változások a főváros és vidéki nagyvárosok után az agglomerációs településekre is begyűrűztek. Vagyis aki esetleg menekülőre fogná, de mégis Budapest vonzáskörzetében maradna, az 200, de akár 300 ezres négyzetméterekkel kell, számoljon – derül ki a Duna House március közepi elemzéséből. Ugyanakkor vidéken a fővárosi agglomeráció árainak töredékéért lehet hozzájutni kertes házhoz vagy tanyához. Épp ezért sokak számára lehet vonzó alternatíva a vidék.
Van ugyanakkor, aki nem csak anyagi megfontolásból dönt a költözés mellett: elegük van az állandó pörgésből, a stresszből, csendre, nyugalomra vágynak. Így volt ezzel Jokán Béla és felesége, Herédi Zsuzsanna is, akik Tökölről költöztek a Zalai dombságba, a Cserfő-hegyre, Nagykanizsa mellé.
– mondta a Pénzcentrumnak Herédi Zsuzsanna. Érezte, hogy ezt nem csinálhatják így életük végéig, ezért a munka mellett elvégzett egy játszóházi foglalkozásvezetői tanfolyamot, és kitanulta a fazekas mesterséget is. Elkezdtek méhészkedni is, eleinte csak hobbiszinten, Tökölön. Zala megye ideális a méhek szempontjából, és idővel úgy érezték, elég volt a napi 16 órás munkából, az állandó rohanásból. Az egyik nyaralásra pedig már egy listával mentek, összeírták a környékbeli eladó ingatlanokat. Végül megtalálták a mostani birtokot, amibe azonnal beleszerettek. Ennek már 7 éve, négy éve pedig már ott is élnek. 4 millió forintért vették a telket, a 80 négyzetméteres ház jó állapotban volt, nem volt vele sok teendő: egy tisztasági festésre volt csak szükség. A telekkel viszont sokat kellett dolgozni.
– mondta nevetve Zsuzsanna. A kertet szépen rendbe tették, új gyümölcsfákat ültettek, és most a hobbijukból élnek: üveg ékszereket, mézet és szörpöket készítenek, ezeket árulják a különféle vásárokon.
– mondta. Kiemelte, megtakarítás nélkül sem megy a dolog. Amikor ők felmondtak és vidékre költöztek, 3 millió forintos megtakarításuk volt: ebből fedezték a költözést, a házzal kapcsolatos kiadásokat és vállalkozás beindítását.
– mondta Zsuzsanna, hozzátéve, anyagilag is nagy volt a váltás: míg addig mindig pontosan tudták, mikor mennyi pénz érkezik a bankszámlájukra, most kicsit kiszámíthatatlanabb az élet.
Vállalkozóból őstermelő
„Nagyvárosi lány vagyok, egy évvel ezelőttig vállalkoztam: volt egy sörözőm és egy használtcikk kereskedésem” – mondta ezt már Felker Nikolett. Kalocsán élnek, de hamarosan költöznek az új házukba, a vőlegénye szülőfalujába.
– mondta. Csakhogy utána nem tudott elhelyezkedni.
– mesélte Nikolett. A cél egy önfenntartó gazdaság létrehozása: május végén költöznek, és állattartással fognak foglalkozni.
Kezdetben csirkét, nyulat és sertést tartanak, de terveik szerint lesz majd idővel kecske és birka is. „Látjuk, hogy van igény a minőségi termelői hús- és tejtermékekre, így ezzel szeretnénk foglalkozni” – mondta.
– tette hozzá. Ebből finanszírozzák a költözést, ebből veszik meg az állatokat, a takarmányt és fizetik a felújítást.
– mondta. Arra a kérdésre, városi lányként nem tart-e a vidéki lét kihívásaitól, azt válaszolta, elege van az otthonülésből, dolgozni szeretne. Van kedve gazdálkodni, képzi magát, mindent megtesz annak érdekében, hogy mielőbb beletanuljon. „Az infrastruktúra jó, kocsink ugyan nincs, de úgy tervezem, hogy havonta egyszer lesz majd egy nagybevásárlás Kalocsán. Sok mindenre amúgy sem kell majd költeni: hús lesz, zöldség és gyümölcs is, a tartós élelmiszereket pedig majd ilyenkor beszerezzük. Nem aggódom: úgy érzem, nincs már mit vesztenem, csak nyerhetek”.
Vidéken könnyű munkát találni is
Mariann – akinek nevét kérésére megváltoztattuk – és az élettársa szintén a munkanélküliség miatt döntöttek a vidéki újrakezdés miatt. Egy csepeli albérletben éltek, Mariann elvesztette a munkáját, viszont egy Kiskőrös melletti faluban gyorsan el tudott helyezkedni, sőt, az élettársa is két hét alatt talált munkát. Ráadásul a férfi fizetése is több, mint amit a fővárosban keresett.
– mondta a Pénzcentrumnak Mariann, aki most élettársával a szomszédos faluban él a keresztanyja házában, amíg végeznek a felújítási munkálatokkal. Szakembert találni viszont nem egyszerű. A villanyt például eddig azért nem tudták visszakapcsolni, mert a villanyszerelő többször is lemondta a megbeszélt időpontot. A többi munkát próbálják ők elintézni: a kőműves munkákat egy családtag csinálja majd, a festést is az egyik ismerős intézi, a laminált padlót pedig ő és az élettársa fogják letenni. A cél náluk is az önfenntartó gazdálkodás megteremtése: állattartással és zöldség-, valamint gyümölcstermesztéssel szeretnének foglalkozni a munka mellett.
Fix bevétel vagy megtakarítás nélkül nem megy
Lukács Mónika és Hoffer Szabolcs Érdről költözött ki Tápiószőlősre, egy tanyára tavaly áprilisban.
– mondták a Pénzcentrumnak. Mónika adminisztratív munkát végez, jelenleg távmunkában dolgozik, csak heti 1-2 alkalommal kell bemennie a budapesti irodába. Szabolcs személyes ügyfélszolgálati munkatársként dolgozik egy cégnél az agglomerációban, ahová hetente 3-4 alkalommal kell bejárnia.
– mondták. 3 millió forintért vették a tanyát, hitelből és a család is besegített. „Nem volt arra pénzünk, hogy mindent azonnal megcsináljunk, úgyhogy szépen, lassan, lépésről lépésre újítjuk fel a tanyát” – magyarázták. Azóta még úgy másfél millió forintot költöttek a munkálatokra és az állatállományra. „Túl vagyunk az első disznóvágáson. Sok minden készült, kolbász, hurka, májas, kolozsvári szalonna, sonka, úgyhogy húsra január óta nem költöttünk. A zöldséget is megtermeljük magunknak. Vannak kecskéink, első körben saját magunk számára szeretnénk tejtermékeket előállítani, aztán később értékesíteni is szeretnénk azokat. Van egy kis erdős réstóz is a tanyán, így a tűzifa például biztosítva van, arra nem kell költenünk” – mondták. Ha valaki városból vidékre költözne és gazdálkodni szeretne, annak azt javasolják, készüljön: sok kiadással jár egy tanya. Vannak veszteségek, kendermagos baromfiállományt – vélhetően – egy nyest megölte, költeni kell a jószágok oltására, takarmányra, a zöldség-és gyümölcstermés pedig nagyban függ az időjárástól. Azt mondták, sok a munka, és az indulás nehéz, és nem tudni, mikor térül meg a befektetett energia és pénz, de azért van valami, ami megfizethetetlen és ez a környezet, a természet közelsége.
– magyarázta a pár.