Büntetést kaphattok >>> Hétvégén Szombaton, Vasárnap és ünnepnapon tilos füvet nyírni >>>
Egyre gyakoribbá válnak a viták: míg az egyik szomszéd csendre vágyik és pihenni szeretne, a másik füvet nyírna, vagy a lakásban fúrna-, faragna, ami nem kis zajjal jár. Az új rendelet óta akár százezrekbe is kerülhet egy fűnyírás a ház körül , ha a tulajdonos nem a megfelelő időben végzi a zajjal járó munkát.
Mindez a Balatonon már évek óta problémát okoz, most Mosonmagyaróváron is megelégelték a helyzetet: önkormányzati rendeletben szabályozták a zajos tevékenységek idejét és júniustól súlyos büntetést fizet az, aki megsérti a szabályokat. Az önkormányzatoknak 2013 óta van joga erről dönteni és információink szerint több önkormányzat is készül meglépni ezt a szabályozást.
A tapasztalatok hívták életre a rendeletet Mosonmagyaróváron – mondta a Kossuth Rádió Napközben című műsorában Mayer Krisztián, az önkormányzat igazgatási osztályvezetője. A bejelentések okán az önkormányzat úgy döntött ezek a területek szabályozást igényelnek.
A szabályozás értelmében munkanapokon 21:00 és 8:00 között, szombaton 22:00 és 24:00 között, vasárnap és ünnepnapokon pedig 24:00 és 9:00 között, illetve 12:00 és 24:00 között nem lehet lakóövezetben zajkeltő tevékenységet végezni. A rendelet részletesen felsorolja, mely eszközök használatát tiltja be: robbanómotoros fűnyírót, motorfűrészt, kerti traktort, rotációs kapát vagy egyéb ipari-, illetve barkácsgép.
A büntetésnél a fokozatosság elvét alkalmazza az önkormányzat, nem lesznek egyből több százezres büntetések – mondta Mayer Krisztián. Az a személy, aki megsérti a közösségi együttélés alapvető szabályait, ötezertől ötvenezer forintig terjedő helyszíni, illetve húszezer és kétszázezer forint közötti közigazgatási bírsággal számolhat. Jogi személy esetén pedig ötezertől ötvenezerig terjedő helyszíni, és ötvenezertől kétmillió forintig terjedő közigazgatási bírság járhat.
Az osztályvezető hozzátette, a rendelet bevezetése óta nem kaptak még bejelentést. Megjegyezte, hogy az önkormányzat mellett a rendőrséget is lehet értesíteni, hiszen szabálysértésnek is minősül a hangoskodás. De a tényállást minden esetben tisztázni kell, bizonyítékokra van szükség.
Muntág András környezeti zaj- és rezgésvédelmi szakértő szintén a műsorban megjegyezte, hogy sok bejelentés érkezik hozzájuk is zajproblémák miatt. Hozzátette, hogy ezek a problémák gyakran kifejeződései annak, hogy miként élnek együtt az emberek. A zajszintekkel kapcsolatban kifejtette, hogy sokféle különböző hatással bírna, kezdve onnét, hogy felébresztik az embert egészen addig, míg halláskárosodást okoz.
Egy-egy esemény 40-45 decibel lehet, az alvást azonban már ennél alacsonyabb is megzavarhatja. A nyugodt pihenéshez 30 decibeles határértéken belül kell maradni a zajhatásnak. Muntág András elmondta, hogy létezik ún. zajkommandó a fővárosban is, akik a védett időszakokban hívhatók: éjszaka illetve hétvégén. Általában csak jegyzőkönyvezik az esetet, hogy az eljárás másnaptól megindulhasson az önkormányzaton.
Az összes létező önkormányzat csendrendelet formájában szabályozza a hangoskodást – mondta Izsák Orsolya társasházi jogász a Kossuth Rádióban. Az egyes társasházak pedig ugyanezt a házirendben tudják szabályozni. Ennek be nem tartásával az önkormányzathoz fordulhatnak a lakók, hogy a jegyző birtokvédelmi eljárás keretében próbálja meg orvosolja a problémát. – Forrás : /hirado.hu