A minimálbér és a garantált bérminimum összege 2019-ben
A 2019-es minimálbérről ősszel fog tárgyalni a kormány. Van tér a bérek emelésére, de óvatosnak kell lenni a jövő évi minimálbér meghatározásával, hiszen egyszerre kell fenntartani a versenyképességet és meghatározni a béremelkedés ütemét – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) üzleti fórumán, írta az MTI.
Varga Mihály gazdasági miniszter elmondta a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) üzleti fórumán: biztató, hogy a munkaadókkal és a munkavállalókkal kötött megállapodás hatására az elmúlt időszakban jelentősen emelkedtek a bérek, miközben a munkaadók közterhei csökkentek, ennek is betudható, hogy 15 ezerrel csökkent a külföldön munkát vállalók száma. – Csökken a munkaadók által fizetett járulék: 17,5 százalék lesz jövőre – jelentette be Varga Mihály.
Varga Mihály elmondta, hogy a korábban kötött bérmegállapodás csak 2017-18-ra írta elő a minimálbér emelésének mértékét, a 2019-es minimálbérről ősszel fog tárgyalni a kormány. Azt ugyanakkor már most elmondta, hogy a bérek emelkedésére még van tér, de az ütem előbb-utóbb elkezd majd lassulni. Ennek kapcsán megjegyezte, hogy „óvatosnak kell lenni a jövő évi minimálbér meghatározásával”, hiszen egyszerre kell fenntartani a versenyképességet és meghatározni a béremelkedés ütemét.
A minimálbér 8, a bérminimum 12 százalékkal emelkedett 2018-ban.
A minimálbér nettó értékének a következő években el kell érnie, illetve meg kell haladnia a 117 ezer forintot – mondta Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.
A szakszervezeti vezető megjegyezte, hogy béremelési javaslatuknál a társadalmi minimum értéket vették alapul, amelyet a Policy Agenda idén első alkalommal publikált.
Kiss Ambrus politológus, a Policy Agenda vezető elemzője elmondta, a társadalmi minimum az az érték, amelyből a háztartások finanszírozni tudják a legalapvetőbb kiadásaikat, ezen felül a kisebb összegű váratlan kiadásaik fedezésére (háztartásigép-csere, táppénzből adódó jövedelem kiesés) is képesek bevételeik átcsoportosításával.
Az elemző közölte, a társadalmi minimum érték kiszámításánál a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) háztartások költségvetési kiadásaira vonatkozó adatait és a saját számítású létminimumértékeket vették alapul. Ezek alapján 2017-ben az egy személyből álló háztartás társadalmi minimum értéke 117 720 forint volt, egy aktív korú háztartás két felnőtt és két gyermek esetében pedig 341 388 forint. Kiss Ambrus szerint tavaly a lakosság 53 százaléka élt olyan háztartásban, ahol nem érte el a társadalmi minimumot a jövedelmi szint.
Vélemény, hozzászólás?