Padlón a Forint >>> 328 fölé ugrott az euró
A 326-os szint felett kezdte a szerdai napot a forint, aztán egy délelőtti gyengülési hullám 327,3-ig repítette az eurót, majd kora este egy újabb forintesés kezdődött, amivel 328 fölé ugrott az euró. Ezzel minden idők leggyengébb forintárfolyama alakult ki. Nyugtalanító, hogy a régiós devizák közül a forint ma is kilógott az esésével, hiszen a zloty lényegében stagnált, a cseh korona pedig a mai újabb kamatemelés után kissé erősödni tudott.
Az utóbbi órákban már csekéllyé váltak a mozgások a bankközi devizapiacon az euró/forint árfolyamnál, 327,7 körül ragadt az árfolyam, azaz a kora este elért új történelmi mélypont (328,25) közelében ragadt az árfolyam. Mivel a dollár erős szinten maradt estére a nemzetközi piacokon, így 283,7 körül látjuk a késő esti jegyzéseket.
Nem tud talpra állni a forint
Továbbra is s 328-as szint közvetlen közelében ingadozik a forint az euróval szemben a bankközi piacon, tehát nem tud talpra állni az egy órája elért újabb történelmi mélypont óta. A dollár jegyzései 283-nál, a svájci franké 284 közelében mozognak.
Ma egyébként a forintalapú magyar államkötvények másodpiacán 1-3 bázispontos csökkenés alakult ki a délutáni kereskedés során. A 3 éves papír referenciahozama 1,84%-on, az 5 évesé 2,25%-on, a 10 évesé 3,54%-on áll az ÁKK adatai szerint.
A következő hetekben további forintgyengülés jöhet, így a harmadik negyedévben akár 335-340-ig is emelkedhet az euró árfolyama – számoltak be a JP Morgan elemzéséről. Az amerikai bank meglátása szerint, ha ez bekövetkezik, akkor az az MNB-t is lépésre kényszerítheti, a piac már azzal számol, hogy a tervezettnél hamarabb jöhet kamatemelés a Monetáris Tanácstól.
A JP Morgan elemzői úgy látják, hogy a forint gyengülése (illetve a hozamok emelkedése) a monetáris politika hitelességébe vetett félelmeknek és a feltörekvő piaci környezet változásának a következménye.
Hozzáteszik: korábban is azt gondolták, hogy a jegybank több ellentétes céllal próbál „zsonglőrködni”, melyek között előbb-utóbb majd döntenie kell.
Tavaly ősszel még arra számítottak, hogy az MNB majd megenyhül, és hagyja erősödni a forintot. Aztán az év elejétől további nem konvencionális eszközökkel lazított az MNB, ami tovább erősítette a szembenállást a kifejezetten erős makrogazdasági fundamentumokkal és a nagy jegybankok szigorításával. Közben viszont a feltörekvő piaci hangulat negatívra fordulása megkérdőjelezte a jegybank politikáját, ami gyengébb forintban és magasabb kamatokban csapódott le, mivel a piaci szereplőknek komoly kétségeik merültek fel az MNB hitelességével kapcsolatban.
Vélemény, hozzászólás?