Családi adókedvezmény összege 2019
Az előző évekhez képest a családi kedvezmény összege nem változik az egy gyerekes és a 3 vagy több gyermekes családoknál, viszont a 2 gyermekesek családi adókedvezménye 2019-ben tovább növekszik kicsit.
Nézzük a konkrét összegeket 2019-ben:
A családi adókedvezmény továbbra is adóalap-kedvezményként értelmezendő. Ez azt jelenti, hogy a megadott összegekre nem kell megfizetned az szja-t. Ebben a cikkben leírom az adóalap-kedvezmény mértékét, és azt is hogy pontosan mennyit jelent ez számodra, hány Ft-tal lesz magasabb a nettó béred, ha igénybe veszed a családi adókedvezményt 2019-ben.
Az egy gyerekesek családi kedvezménye és a 3+ gyerekesek kedvezménye évek óta változatlan, a két gyereket nevelők családi adókedvezménye 2019-ben tovább nő: 17 500 Ft helyett már 20 000 Ft jár gyerekenként és havonta!
A családi adókedvezmény 2019-ben
- 1 gyermek esetén havonta 66 670 forint adóalap-kedvezményt
- 2 gyermek esetén havonta 133 330 forint adóalap-kedvezményt
- 3 vagy több gyermek esetén 220 000 forint adóalap-kedvezményt lehet igénybe venni GYERMEKENKÉNT.
Ez adókedvezményre lefordítva ennyit jelent (ennyivel lesz magasabb a nettó béred az adókedvezmény miatt)
- 1 gyermek esetén havonta 10 000 forint gyermekenként és havonta
- 2 gyermek esetén havonta 20 000 forint gyermekenként és havonta
- 3 vagy több gyermek esetén 33 000 forint gyermekenként és havonta.
Családi adókedvezmény igénybevétele: év közben vagy év végén egy összegben
Ez sem változott. Továbbra is eldöntheted, hogy év közben, havi részletekben veszed igénybe a családi adókedvezményt, vagy egy összegben kéred év vége után, az adóbevallásodban.
A kettő lehetőség akár kombinálható is: pár hónapig kéred a fizetésed számfejtésénél az adókedvezményt, aztán meggondolod magad és a többit az adóbevallásban igényled meg. Ilyenkor csak annyi a teendőd, hogy egy új nyilatkozatot adsz be a munkahelyeden, amiben jelölöd, hogy a továbbiakban nem akarod a családi kedvezmény figyelembe vételét.
A családi adókedvezmény igénylése év közben:
Kérheted, hogy év közben a bérednél vegyék figyelembe: ehhez ki kell tölteni ezt a nyilatkozatot, de mielőtt leadnád a munkahelyeden, a párodnak is alá kell írnia. Ezt az adóelőleg-nyilatkozatot januárban fogja kérni tőled a munkáltatód. Minden évben új nyilatkozatot kell leadni, akkor is, ha a tavalyi döntésed szerint szeretnéd az idén is igényelni az adókedvezményt.
Ha év közben új munkahelyed lesz, akkor kezdéskor kell ezt a nyilatkozatot kitöltened. Előfordulhat, hogy a régi helyeden kérted a családi kedvezmény igénybe vételét, az új munkahelyeden pedig nem.
A Családi kedvezmény-kalkulátor segítségével kiszámolhatja, hogy 2014. évtől milyen összegű családi kedvezményt, illetve családi járulékkedvezményt tud havonta a rendszeres bérjövedelméből érvényesíteni az Ön által beírt évben a hatályos jogszabályok alapján.
A kedvezményt minden jogosultsági hónapban érvényesítheti, amennyiben Ön jogosultnak tekinthető.
A családi kedvezmény érvényesítésére jogosult:
a) az a magánszemély, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult és a jogosult családi pótlékra nem jogosult házastársa (például a nevelőszülő házastársa), azonban nem minősül jogosultnak az, aki a családi pótlékot
aa) gyermekotthon vezetőjeként a gyermekotthonban nevelt gyermekre (személyre) tekintettel,
ab) szociális intézmény vezetőjeként a szociális intézményben elhelyezett gyermekre (személyre) tekintettel,
ac) javítóintézet igazgatójaként, illetve büntetés-végrehajtási intézet parancsnokaként a javítóintézetben nevelt vagy büntetés-végrehajtási intézetben lévő, és gyermekvédelmi gondoskodás alatt álló gyermekre (személyre) tekintettel,
kapja;
b) a várandós nő és a vele közös háztartásban élő házastársa;
c) a családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek (személy);
d) a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély
a c)-d) pont szerinti esetben azzal, hogy az ott említett jogosult és a vele közös háztartásban élő hozzátartozói közül egy – a döntésük szerinti – minősül jogosultnak.
Jogosultsági hónap az a hónap,
a) amelyre tekintettel a családi pótlékra való jogosultság fennáll,
b) amelyre tekintettel a rokkantsági járadékot folyósítják,
c) amelyben a várandósság orvosi igazolása alapján a jogosultság legalább egy napig fennáll, kivéve azt a hónapot, amikor a megszületett gyermek után a családi pótlékra való jogosultság megnyílik.
Tekintettel arra, hogy a családi kedvezménykeretet az arra jogosult személyek közösen is igénybe vehetik, ezért meg kell határozni, hogy a kedvezménykeretet milyen arányban kívánják felhasználni.