Site icon 24 óra! – Friss hírek

Családi adókedvezmény 2019 és Bérkalkulátor

Családi adókedvezmény 2019 és Bérkalkulátor

Az előző évekhez képest a családi kedvezmény összege nem változik az egy gyerekes és a 3 vagy több gyermekes családoknál, viszont a 2 gyermekesek családi adókedvezménye 2019-ben tovább növekszik kicsit.

Nézzük a konkrét összegeket 2019-ben:

A családi adókedvezmény továbbra is adóalap-kedvezményként értelmezendő. Ez azt jelenti, hogy a megadott összegekre nem kell megfizetned az szja-t. Ebben a cikkben leírom az adóalap-kedvezmény mértékét, és azt is hogy pontosan mennyit jelent ez számodra, hány Ft-tal lesz magasabb a nettó béred, ha igénybe veszed a családi adókedvezményt 2019-ben.

Az egy gyerekesek családi kedvezménye és a 3+ gyerekesek kedvezménye évek óta változatlan, a két gyereket nevelők családi adókedvezménye 2019-ben tovább nő: 17 500 Ft helyett már 20 000 Ft jár gyerekenként és havonta!

A családi adókedvezmény 2019-ben

Ez adókedvezményre lefordítva ennyit jelent (ennyivel lesz magasabb a nettó béred az adókedvezmény miatt)

Családi adókedvezmény igénybevétele: év közben vagy év végén egy összegben

Ez sem változott. Továbbra is eldöntheted, hogy év közben, havi részletekben veszed igénybe a családi adókedvezményt, vagy egy összegben kéred év vége után, az adóbevallásodban.

A kettő lehetőség akár kombinálható is: pár hónapig kéred a fizetésed számfejtésénél az adókedvezményt, aztán meggondolod magad és a többit az adóbevallásban igényled meg. Ilyenkor csak annyi a teendőd, hogy egy új nyilatkozatot adsz be a munkahelyeden, amiben jelölöd, hogy a továbbiakban nem akarod a családi kedvezmény figyelembe vételét.

Adóelőleg Nyilatkozat a Kedvezményekről

Ha Ön igényli, hogy a munkáltatója, vagy összevonás alá eső rendszeres jövedelmet juttató kifizetője az Ön járandóságaiból a családi kedvezmény, első házas kedvezmény, vagy a személyi kedvezmény figyelembevételével vonja le az adóelőleget, ehhez a megfelelő adóelőleg-nyilatkozatot ki kell töltenie és át kell adnia munkáltatónak. Az említett adóelőleg-nyilatkozatokat egyszerűen elkészítheti az alábbi program segítségével.

A megfelelő adatok kitöltésével, valamint az Önnek szükséges nyilatkozat megjelölésével a program elkészíti az Ön adóelőleg-nyilatkozatait, melyeket kinyomtatva átadhat a munkáltatójának (kifizetőjének), valamint elmentheti a saját eszközére későbbi nyomtatás, vagy használat érdekében. Önnek a kinyomtatott nyilatkozatot csak alá kell írnia, továbbá a kiállítás dátumát meg kell jelölnie.

A nyilatkozatot két példányban adja át munkáltatójának, kifizetőjének. Az első házasok nyilatkozatánál, valamint a családi kedvezmény-nyilatkozatnál a megfelelő helyen az Ön házastársának (kedvezményre jogosult élettársának) is alá kell írnia. Amennyiben a családi kedvezményre több magánszemély jogosult, mindenképpen közös nyilatkozatot kell tenniük akkor is, ha a kedvezményt teljes egészében kizárólag a jogosultak egyike érvényesíti. A bejegyzett élettársi kapcsolatról, az ezzel összefüggő, valamint az élettársi viszony igazolásának megkönnyítéséhez szükséges egyes törvények módosításáról szóló 2009. évi XXIX. törvény (a továbbiakban: Béktv.) 3. § (1) bekezdése alapján a házastársakra vonatkozó rendelkezéseket a bejegyzett élettársakra is alkalmazni kell, ezért a házastárs kifejezés alatt a továbbiakban a bejegyzett élettársat is érteni kell.

Az adóelőleg-nyilatkozat nem kizárólag munkáltató számára adható, hanem olyan kifizető felé is, aki összevonás alá eső rendszeres jövedelmet juttat. Ilyennek kell tekinteni különösen a havi, heti bért, munkadíjat, tiszteletdíjat, személyes közreműködés ellenértékét, egyéb juttatást. Ilyen kifizetőnek minősül például az a megbízó, aki rendszeresen juttat megbízási szerződés alapján díjat a magánszemélynek. Az adóelőleg megállapítása szempontjából munkáltatónak kell tekinteni azt, aki bért fizet ki, illetve a társaság tevékenységében személyesen közreműködő tag tekintetében a társas vállalkozást. Bérnek minősül a munkabér, de az adóköteles társadalombiztosítási ellátás, például a gyermekgondozási díj is, így a kedvezmény azzal szemben is érvényesíthető.

A munkáltató (a kifizető) a nyilatkozatban foglaltakat az adóéven belül az átadást követő kifizetéseknél veszi figyelembe. A nyilatkozat tartalmát érintő bármely változás esetén Ön köteles haladéktalanul új nyilatkozatot tenni, vagy a korábbi nyilatkozatot visszavonni. Családi kedvezménynél nem kell új nyilatkozatot tenni, ha az adóévben a magánszemély a családi kedvezményt már a magzatra tekintettel is érvényesítette. A nyilatkozat egyik példányát a munkáltatónak, másik példányát pedig Önnek kell az adóbevallás elkészítéséhez szükséges bizonylatokkal együtt az elévülésig, azaz 5 évig megőriznie.

Családi kedvezmény-kalkulátor

A Családi kedvezmény-kalkulátor segítségével kiszámolhatja, hogy 2014. évtől milyen összegű családi kedvezményt, illetve családi járulékkedvezményt tud havonta a rendszeres bérjövedelméből érvényesíteni az Ön által beírt évben a hatályos jogszabályok alapján.

A kedvezményt minden jogosultsági hónapban érvényesítheti, amennyiben Ön jogosultnak tekinthető.

A családi kedvezmény érvényesítésére jogosult:

a) az a magánszemély, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult és a jogosult családi pótlékra nem jogosult házastársa (például a nevelőszülő házastársa), azonban nem minősül jogosultnak az,  aki a családi pótlékot

aa) gyermekotthon vezetőjeként a gyermekotthonban nevelt gyermekre (személyre) tekintettel,

ab) szociális intézmény vezetőjeként a szociális intézményben elhelyezett gyermekre (személyre) tekintettel,

ac) javítóintézet igazgatójaként, illetve büntetés-végrehajtási intézet parancsnokaként a javítóintézetben nevelt vagy büntetés-végrehajtási intézetben lévő, és gyermekvédelmi gondoskodás alatt álló gyermekre (személyre) tekintettel,

kapja;

b) a várandós nő és a vele közös háztartásban élő házastársa;

c) a családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek (személy);

d) a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély

a c)-d) pont szerinti esetben azzal, hogy az ott említett jogosult és a vele közös háztartásban élő hozzátartozói közül egy – a döntésük szerinti – minősül jogosultnak.

Jogosultsági hónap az a hónap,

a) amelyre tekintettel a családi pótlékra való jogosultság fennáll,

b) amelyre tekintettel a rokkantsági járadékot folyósítják,

c) amelyben a várandósság orvosi igazolása alapján a jogosultság legalább egy napig fennáll, kivéve azt a hónapot, amikor a megszületett gyermek után a családi pótlékra való jogosultság megnyílik.

Tekintettel arra, hogy a családi kedvezménykeretet az arra jogosult személyek közösen is igénybe vehetik, ezért meg kell határozni, hogy a kedvezménykeretet milyen arányban kívánják felhasználni.

Exit mobile version