Munkavédelem 2019 – munkavédelmi törvény változás 2019-ben
Munkavédelem 2019
1. Munkavédelmi bírság, munkavédelmi ellenőrzés változásai:
Ha többféle cég, vállalkozás, munkáltató dolgozik együtt akkor baleset, szabálytalan munkavégzés kapcsán a felelősség eldöntésében nagyon fontos,hogy kit tekintünk munkáltatónak. Első körben az a munkáltató aki a munkavégzés helyen a közvetlen irányító, aki munkavégzést összehangolja, aki a munkahelyért felelős, akinek az érdekében a munka folyik, ezek hiányában, akinek a területén végzik a munkát.
Már a munkavállaló, alkalmazott is kaphat bírságot 500 000 F-ig. A munkáltató felelősségén túl ha a munkavállaló (alkalmazott) szabálytalanul végezz munkát akkor a munkavédelmi hatóság ezt szankcionálni tudja. A büntetés ismételt szabályszegés eseten újra kiszabható.
2. Munkavédelmi képviselő választás megtartása:
A jogszabály módosítása óta nem 50 fő munkavállalótól, hanem 20 fő unkavállalótól kötelező a munkavédelmi képviselő választás megtartása. 20 fő alatt is van rá lehetőség amennyiben a munkavállalók kérik.
A munkavédelmi képviselő feladata természetesen együtt működve a munkáltatóval és a munkavállalókkal a biztonságos munkahely kialakítása, fejlesztése, folyamatos javítása. A munkabalesetek kivizsgálásában is van lehetősége részt venni. A munkaidejének egy meghatározott százalékát a munkavédelmi feladatok ellátásával töltheti.
Legalább 6 hónapja a munkáltatónál alkalmazásban lévő munkavállaló közül lehet valaki képviselő, nem lehet például munkavédelmi képviselő a vezető állású, munkáltató jogokat gyakorló személy.
3. Munkabalesetek, kivizsgálása munkabaleseti jegyzőkönyv kitöltése.
A munka baleset kivizsgálása munkabiztonsági szaktevékenységnek minősül a jogszabályban meghatározott szakképesítéssel rendelkező személy végezheti. A munkáltatónak minden munkabalesetet ki kell vizsgálnia, nyilvántartásba kell venni. A munkaképtelenséget okozó balesetet jegyzőkönyvezni kell és a meghatározott időponting a táppénz kifizetőhelynek és a munkavédelmi hatóságnak meg kell küldeni.
Munkabalesetnek kell tekinteni a szervezett munkavégzés és az azzal összefüggésben bekövetkezett balesetet.
A munkabalesetről értesíteni kell a foglalkozás egészségügyi orvost (üzemorvos).
4. Gyakran előforduló munkavédelmi hiányosságok:
- Üzemeltetéssel kapcsolatos biztonságtechnika (védőburkolat hiánya.
- Létesítmény érintésvédelme
- Be-és leesés elleni védelem hiánya
- Munkavédelmi kockázatértékelés,munkavédelmi kockázatelemzés hiánya
- Munkavédelmi ismeretek hiánya, a munkavédelmi oktatás nem teljes körű
- Elsősegélynyújtás személyi, tárgyi hiánya
- Védőeszköz szabályzat- egyéni védőeszköz juttatási rend hiánya
- A munkaeszközök karbantartásának a hiánya
- Emelőgépek nem megfelelő üzemeltetése
- Munkaeszközök érintésvédelmi hibái
- Veszélyes vegyi anyagok nem biztonságos tárolása, feldolgozása
- Munkaköri alkalmassági vélemény hiánya
5. Munkavédelmi dokumentációk:
Egy cég vállalkozás számára az első elkészítendő dokumentációk egyike a munkavédelmi kockázatelemzés, munkavédelmi kockázatértékelés, kémiai kockázatbecslés elvégeztetése dokumentálása.
Három évente kötelező elvégeztetni illetve indokolt esetben. Indokolt esetnek kell tekinteni ,ha a tevékenységben ,technológiában, munkakörben, a munkavégzés módjában változás történik.
Soron kívül el kell végezni a kockázatértékelést ha munkabaleset történik.
Az érintésvédelmi és a villamosbiztonságtechnikai- erősáramú berendezések felülvizsgálati jegyzőkönyve. A létesítményre vonatkozó villámvédelmi felülvizsgálat (amennyiben szükséges). A hordozható elektromos kéziszerszámok éves felülvizsgálati jegyzőkönyve.
Munkavédelmi oktatási jegyzőkönyv,oktatási napló, munkavédelmi oktatási tematika.
Figyelem a munkavédelmi szabályokat minden szervezett munkavégzés esetén be kell tartani, bizonyos esetekben, külön előírások alapján a szolgáltatást igénybe vevőkre is figyelembe kell venni például vendégek, a közelben tartózkodók védelme ( járókelők védelme). A munkavédelem 2019-es évben is kellő figyelmet igényél, meglátásaink szerint továbbra is sok fejlődés lesz.
A munkavédelmi képviselő olyan személy, aki képviseli a munkavállalók érdekeit az egészséges és biztonságos munkavégzés szempontjából. Úgymond őrködik a munkavállalók felett, hogy azoknál a foglalkoztató betartja e a munkavédelmi előírásokat. Mindeközben a munkavédelmi képviselő együttműködve a munkaadóval, azon dolgozik, hogy az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés körülményei maximálisan meg legyenek teremtve, és ha pl. munkabaleset következne be, akkor részt vesz a munkabaleset kivizsgálására irányuló eljárásban is, többek között. A gyakorlati életben a munkája azt jelenti, hogy bemegy a munkahelyre és megvizsgálja a munkaeszközöket és körülményeket és a munkavédelmi szabályzathoz is a hozzájárulása szükséges. Ennyit a munkavédelmi képviselő fogalmáról, részletesebben nem szükséges most tárgyalnunk.
Mivel a fenti szabály, hogy 20 fő alkalmazott felett munkavédelmi képviselőt kell választani, 2016. július 8 óta hatályos, a törvény kimondja, hogy fél éven belül meg kell tenni a képviselő megválasztásához szükséges lépéseket és a legalább 6 hónapja már a munkáltatónál munkaviszonyban álló munkavállalók közül kell megválasztani egy képviselőt. Ha már van megválasztott munkavédelmi képviselő, akkor ha lejár a megválasztására meghatározott tisztség betöltése megszűnésének határideje, már az új szabályok szerint kell a választást lebonyolítani.
Fontos, hogy ezen szabályokra figyelemmel legyenek a munkáltatók, mert ez az ő kötelességük, rajtuk fogják számon kérni egy munkavédelmi felügyeleti ellenőrzés alkalmával. Az ellenőrzés több aspektusra is kiterjed. Egyrészt meg kell választani a képviselőt, másodszorra pedig biztosítani kell számára a megfelelő működést, hogy betölthesse a tisztség a szerepét. Mindkettőt vizsgálja a felügyelet, és bármelyben van hiányosság, büntet. Szóval nem elég ha meg van választva, és közben nem tudja a feladatát elvégezni, ertpl nem kérte a hozzájárulását a munkavédelmi szabályzathoz, vagy nem vesz részt a munkabaleset kivizsgálásában…stb. számos hiányosság felmerülhet. A munkavédelmi képviselőkre alkalmazni kell a Munkatörvénykönyve 238.§ rendelkezéseit. (többek között kizárt a vezető állásúak, a munkáltatói jogok gyakorlói..stb. ami elfogultsághoz vezethetne pl.)
Munkabalesetek:Építkezéseken sajnos könnyen előfordulhat baleset. Még a legnagyobb elővigyázatosság mellett is megtörténhet a tragédia, nem beszélve azokról az esetekről, ahol nem biztosítják a megfelelő munkabiztonsági felszereléseket, védőruhát, vagy eszközöket és azért történik meg a baj.
Vélemény, hozzászólás?