Állami támogatás energetikai pályázat (napelem, napkollektor) magánszemélyeknek családi házra 2019/2020
Napelem telepítése családi házra hosszú évek alatt megtérülő energia és pénz megtakarítási befektetés lehet. Ahhoz, hogy a lehető leggyorsabban megtérüljön a napelem beruházásunk, költséghatékony működésre van szükség, mely nagyon részletes tervezést igényel.
A más néven fotovoltaikus elemnek is nevezett napelem a napból származó fényt (elektromágneses sugárzás) alakítja át villamos energiává, mely energia leghatékonyabb módon való hasznosítása egy rendkívül összetett rendszert követel meg.
Magánszemélyek részére még nincs vissza nem térítendő állami támogatás a napelem telepítésére hazánkban sajnos, nem úgy mint Németországban. A lakosság számára egyetlen lehetőség a MFB által nyújtott 2019-ben 0%-os kamatú és 0% THM hitel napelem létesítéshez. A hitelt 2020-ig lehet igénybe venni.
5 millió forint kölcsönösszegnek a felső határa, ameddig nem kell biztosítékot a hitelhez, vagyis jelzálogot bejegyeztetni az ingatlanra.
Milyen célokra igényelhető a támogatott kölcsön?
- Energetikai hatékonyság javulást célzó fejlesztések
- külső-belső falak hőszigetelése
- nyílászárók cseréje, korszerűsítése
- az épületek nyári hővédelmének javítása, árnyékoló vagy árnyékvető szerkezetek beépítése
- fűtési és/vagy használatimelegvíz-rendszerek korszerűsítése (pl. kazáncsere, padló-falfűtés kialakítása, kémény korszerűsítés, stb.)
- hővisszanyerő berendezés korszerűsítése
- meglévő bel- és kültéri világítási rendszerek energiatakarékos átalakítása
- Megújuló energia felhasználása
- napkollektor
- brikett, pellet, faapríték, faelgázosító kazánrendszer kiépítése
- napelem
- hőszivattyú
- Egyéb elszámolható költségek
- projekt előkészítési, tervezési költségek (max. 5%)
- projektmenedzsment (max. 2,5%)
- műszaki ellenőri szolgáltatás (max 1%)
Kik igényelhetik?
Magánszemélyek, társasházak, és lakásszövetkezetek is igényelhetik, minimum 10%-os önrésszel.
Mire igényelhető a 0%-os kölcsön?
Fűtési rendszerek korszerűsítésére, szigetelésre, nyílászárók cseréjére, valamint megújuló energiaforrások, napelemek, napkollektorok, hőszivattyúk, vagy korszerű faelgázosító berendezések beépítésére.
Mekkora összeget lehet igényelni?
A visszatérítendő hitelösszeg legalább 500.000 Ft, és legfeljebb 10 millió forint magánszemélyek esetén.
Társasházak és lakásszövetkezetek lakásonként min. 500 ezer és legfeljebb 7 millió forintot igényelhetnek.
Mennyi a hitel futamideje?
A hitel futamideje maximum 20 év.
Mennyi saját költsége van a hitel felvételének?
Az elszámolható költségek minimum 10%-a. (lakás-előtakarékossági összeg bizonyos esetekben beszámítható). A felmerülő adminisztrációs tevékenységek költségei, így különösen az ingatlanra vonatkozó tulajdoni lap másolata beszerzésének költsége, az értékbecslés díja, valamint az energetikai tanúsítvány és az ingatlanbiztosítás díja, melyek az önköltség terhére is elszámolhatóak.
Az esetlegesen felmerülő, további, harmadik félnek fizetendő adminisztrációs, ügyintézési költségek, melyek lehetnek: értékbecslői, közjegyzői díj, energetikai tanúsítvány díja, stb.
Nincs azonban kezelési költség, rendelkezésre tartási jutalék, előtörlesztési díj és szerződésmódosítás díj.
Késedelembe esés esetén csak a Polgári Törvénykönyvben maghatározott kamat kerül felszámításra.
Az ügyfeleket terhelő költségek közül nagyon sok el is számolható, mint pl. az előzetes tanulmányok, engedélyezési dokumentumok elkészítése, műszaki tervek, tűzvédelmi dokumentáció, épületenergetikai melléklet költsége, környezeti hatástanulmány költsége, stb. Az egyes költségtípusokat a 272/2014. (XI.5.) Korm. rendelet 5. számú melléklete tartalmazza. Pályázat 2020
Mennyi a rendelkezésre tartási idő?
Természetes személyek esetén a kölcsönszerződés megkötésétől számított legfeljebb 18 hónap, mely különösön indokolt esetben maximum 3 hónappal hosszabbítható meg. Társasházak és Lakásszövetkezetek esetén a kölcsönszerződés megkötésétől legfeljebb 24 hónap.
Vélemény, hozzászólás?