Minimálbér 2020:
ennyi lehet jövőre a minimálbér és a garantált bérminimum
A nyolc-nyolc százalék helyett két számjegyű emelkedés várható a minimálbérnél és a garantált bérminimumnál is a Magyar Nemzet szerint.
A korábbi megállapodástól eltérően két számjegyű mértékben is emelkedhet jövőre a minimálbér és a garantált bérminimum, írja a Hitelfórum.hu
A kormánylap emlékeztet: a 2018 végén aláírt, 2019-re és 2020-ra megkötött bérmegállapodás évi nyolc-nyolc százalékos emelést tartalmaz. Az alku szerint ugyanakkor újra tárgyalóasztalhoz ülhetnek a szociális partnerek, ha a megállapodás alapját jelentő, idei évre még 2018-ban előrejelzett infláció, GDP-növekedés, illetve a termelékenységi mutató eltér a várakozásoktól, márpedig úgy tűnik, el fognak térni.
A Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke, Palkovics Imre azt hangsúlyozta a lapnak, hogy a munkavállalói oldal annak idején azért engedett a tíz százalék feletti emelés követeléséből, mert úgy tűnt, küszöbön a gazdasági recesszió. Recesszió aztán nem jött, a harmadik negyedévben is kimagasló gazdasági növekedés azonban igen. Varga Mihály pénzügyminiszter egyébként néhány napja arról beszélt, hogy a kormány felől mehet a komolyabb emelés, de erről a munkaadói és munkavállalói oldalnak kell döntenie.
Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke azt mondta a lapnak, hogy minimum tíz-tíz százaléknyi emelést várnak el a minimálbérnél és a garantált bérminimumnál – szintén azért, mert az ország sokkal jobb gazdasági mutatókat hozoztt a korábbi megállapodásban foglalt feltételekhez képest.
A munkaadói oldal részéről Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára nyilatkozott a Magyar Nemzetnek. Ő arra figyelmeztetett, hogy a gazdaság teljesítményénél rendszeresen nagyobb emelések a kis- és középvállalkozásoknak okoznak nehézséget, illetve az ország bizonyos területein jelenthet gondot a cégeknek. Az emelés mértékéről még nincs kialakult álláspontjuk, de azt mondja, tíz százalék feletti emelés már komoly gondot okozhat.
Kapcsolódó :
A kormány továbbra is nyitott a párbeszédre, az ellenzék az indulatok szításában érdekelt
A kormány eddig is nyitott volt, ezután is nyitott a szociális dolgozókat érintő tárgyalásra.
A sztrájk jogszabályi feltétele, hogy az érintett ágazatban biztosított legyen a még elégséges szolgáltatás. A március óta tartó szociális ágazati tárgyalásokon, legutóbb hétfőn volt tárgyalás, a szakszervezetek elégséges szolgáltatások mértékéről szóló javaslata elfogadhatatlan volt a kormány számára, mert azzal veszélyeztetnék az ellátottak, például az idősotthonokban fekvő, beteg emberek biztonságát. Megállapodás hiányában a bíróság hatásköre kimondani a sztrájk feltételeit.
Az elmúlt években számos lépés történt a szociális dolgozók anyagi és szakmai megbecsülésének javításáért. A szociális dolgozók bére 2010 óta 84 százalékkal emelkedett. A minimálbér és a garantált bérminimum emelkedésével járó többletkiadásokat továbbra is átvállalja a kormány az önkormányzati, egyházi és civil fenntartású szociális intézményektől, s a hozzájárulás 2020-tól beépül a támogatásba. Meggyőződésünk, hogy az ügyet továbbra sem a sztrájk és a politikai hangulatkeltés, hanem a párbeszéd szolgálja.
(EMMI)
Vélemény, hozzászólás?