Személyi kölcsön (hitel) igénylés bárlistásoknak is: ki kap hitelt?
Nyitott könyv lesz az életed: óriási változás jön a személyi kölcsönöknél!
Nemsokára a pénzügyi történetünkhöz nem a saját bankunk férhet hozzá hanem más szolgáltatók is, természetesen az engedélyünkkel. Egy új EU-s irányelvnek és ennek a változásnak köszönhetően , újfajta piaci szereplők is megjelennek a piacon.
Most azt nézte meg a lap, hogyan változik majd a személyikölcsön-hitelezés gyorsasága.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szeptemberben benyújtotta azt a törvényjavaslatot azt a magyar Országgyűlésnek, melynek segítségével a 2018. januárban életbe lépő új EU-s irányelvet beemelik a magyar jogrendbe: ennek köszönhetően: az engedélyünkkel a pénzügyi tranzakciós történetünket teszi elérhetővé a saját bankunkon kívüli pénzpiaci szereplők számára is.
A vállalatoknak fog ez lehetőséget nyújtani arra, hogy megfelelő ajánlatokat tudjanak nekünk adni anélkül, hogy az ügyfeleik lennénk, mert az engedélyünkkel látni fogják a pénzügyi történetünket, és azt is, hogy mekkora a havi bevételünk és a kiadásunk.
Két új típusú szolgáltató megjelenését is támogatja az új irányelv:
– az egyik számlainformációs,
– míg a másik pedig fizetéskezdeményezési szolgáltatásokkal fogja támogatni az új rendszert.
A törvényhozónak az a az elképzelése, hogy eljön a nyitott bankolás időszaka a PSD2 megjelenésével, ennek köszönhetően pedig a korábbinál sokkal nagyobb verseny fog folyni az ügyfelekért.
2016-ban megkérdezett banki vezetőket a PwC könyvvizsgáló, hogy várhatóan milyen hatása lesz a vállalatukra a PSD2-nek. Úgy nyilatkozott a megkérdezettek 88 százaléka, hogy hatással lesz az üzleti modelljükre az új irányelv, 68 százaléknak az a véleménye, hogy gyengíteni fogja őket az új szabályozás, 84 százalék pedig az új szabályok eredményeként stratégiaváltásra számít.
Lássuk, mi is fog megváltozni?
Egy gyakorlati példán keresztül a Pénzcentrum bemutatja, hogy a PSD2 megjelenésével milyen változások jöhetnek a személyikölcsön-hitelezésben, azt le kell szögezni, hogy hogy januárban elkészül néhány technikai részlet, ezért elképzelhető, hogy csak 2018 év vége felé fog igazán nagyot változni a világ.
Még májusban egy összeállítást készítettek arról, hogy most a legnagyobb hazai lakossági bankok, milyen gyorsan tudnak hitelt adni nekünk, az OTP Bank egyértelműen megnyerte az mely összehasonlítást.
Az összehasonlítás során szembeötlő volt, hogy még az OTP is, a saját ügyfeleinek néhány óra alatt tudja folyósítani a kölcsönt, de az idegen banki ügyfeleknek már csak 1-2 nap alatt tud személyi kölcsönt folyósítani. Ez a hosszabb folyamat annak köszönhető, hogy sokkal tovább tart az ellenőrzési folyamat egy idegen banki ügyfél esetében, a verifikáció során feldolgozzák az ügyfél által benyújtott fizetési, pénzügyi és egyéb adatokat, azután pedig ellenőrzikazokat.
Egy OTP-s ügyfél esetében, akinek a bérjövedelme évek óta ugyanattól a vállalattól érkezik és a bankhoz vannak irányítva a csoportos beszedései is , nemkülönben a kártyás fizetései, és az OTP-nél vezeti át megtakarítási számlára a nem kiugró mértékű készpénzfelvételei után megmaradó pénzt is, ott egyáltalán nincs sok értelme azt ellenőrizni, hogy például az ügyfél tényleg az általa megadott munkahelyen dolgozik-e.
A saját és az idegen banki ügyfelek részére is a bank hasonló idő alatt fog tudni hitelt jóváhagyni és folyósítani, ha a PSD2 beváltja a hozzáfűzött reményeket, mert egy számlainformációs szolgáltatón keresztül a bank az ügyfélről , szinte ugyanazokat az adatokat fogja látni, mint saját számlavezető bankja.
A rendszerben azonban marad még két időhúzó tényező:
– az idegen bank ügyfelét még azonosítani kell, a jelenlegi jogszabályok már lehetőséget adnak a teljesen online azonosításra,
– egyelőre még lassabb pénzt utalni bankon kívülre, mint egy saját banki ügyfél számlájára csak egyszerűen felhelyezni a jóváhagyott kölcsönt.
Csak a bankok fognak versenyezni?
Nemcsak lehetőséget teremt az új környezet a bankok számára, hanem veszélyhelyzetet is, mert várhatóan a piacon megfognak jelenni, újfajta, agilis pénzügyi szolgáltatók is. Elképzelhető, hogy a bankokhoz képest egyelőre még kisebb szakértelmük lesz, de az elérhetővé váló adattömeg alapján, majd várhatóan egészen könnyen fognak majd olyan modelleket alkotni, amelyek alapján a bankokhoz hasonlóan vagy lehet, hogy még nagyobb eséllyel tudják maj azokat az ügyfeleket behatárolni, akik nemcsak fel akarják venni a hitelt, hanem azt vissza is tudják és fogják fizetni.-írj a Pénzcentrum.
Nem kell azért a bankokat sem félteni, mert számukra is ott a lehetőség, hogy új és újabb, ügyfélbarát termékeket és folyamatokat hozzanak létre, és arra is van lehetőségük ugyanúgy, hogy megújult módon jussanak el ügyfeleikhez, akik most már más piaci szereplők prédájává válhatnak.