Családi adókedvezmény 2022
Ki jogosult a családi adókedvezmény érvényesítésére?
- A gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult magánszemély, továbbá a jogosulttal közös háztartásban élő, családi pótlékra nem jogosult házastársa;
- a várandósság 91. napjától a kismama és a vele közös háztartásban élő házastársa;
- a családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek (személy);
- a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély.
Ki után jár a családi adókedvezmény?
A családi adókedvezmény a kedvezményezett eltartott után jár.
Kedvezményezett eltartott:
- az a gyermek, akire tekintettel családi pótlékot folyósítanak,
- a magzat a várandósság időszakában (fogantatásának 91. napjától megszületéséig),
- az, aki a családi pótlékra saját jogán jogosult,
- a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély.
Milyen összegű a családi adókedvezmény?
A családi adókedvezmény az adózó összevont adóalapját csökkenti. Az a biztosított, aki az adóalappal szemben nem tudja teljes egészében érvényesíteni az őt megillető családi adókedvezményt, azt a társadalombiztosítási járulékkal szemben is elszámolhatja.
A családi adókedvezmény összege az eltartottak számától függ.
Eltartott:
- a kedvezményezett eltartott,
- az, aki a családi pótlék összegének megállapítása szempontjából figyelembe vehető vagy figyelembe vehető lenne (pl. egyetemista/főiskolás gyermek).
Családi adókedvezmény 2022
Melyek a családi adókedvezmény érvényesítésének feltételei?
Az adóbevalláshoz tett írásbeli nyilatkozat, mely tartalmazza
- a jogosultság jogcímét;
- a családi adókedvezmény megosztása, közös érvényesítése esetén, ennek tényét.
A családi adókedvezmény már év közben, a munkáltatónak tett adóelőleg-nyilatkozattal is igénybe vehető, vagy év végén az adóbevallásban érvényesíthető.
Az adóelőleg-nyilatkozat a soron következő havi bérkifizetést megelőzően bármikor megtehető, azonban év közben visszamenőlegesen az adókedvezményt érvényesíteni nem lehet, csak év végén az adóbevallásban.
A kedvezmény szabályai
Családi adókedvezményt minden gyerek után igénybe lehet venni, és minél több a gyerek a családban, annál magasabb a kedvezmény összege.
- Egy gyerek után havonta 66 670 forint jár,
- kettő gyerek után havonta 133 330 forint jár,
- három gyerek után havonta 220 000 forint jár.
Ez az adóalap, ami azt jelenti, hogy ekkora tétel után nem kell megfizetni a kiszámított adót. Az így megspórolt adó egy gyerek után 10 ezer forint, kettő után 20-20, azaz 40 ezer forint, három után pedig gyerekenként 33 ezer, vagyis 99 ezer forint. Négy vagy több gyerek után is gyerekenként 33 ezer forint a megspórolt adó. Fontos, hogy az alkalmazott több pénzt visz haza a támogatással, de a munkáltató nem fizet több járulékot utána.
Egyéb járulékalap is felhasználható
Alapvetően a kedvezmény a személyi jövedelemadó összegét érinti, ám ha a szülő szja-köteles jövedelme olyan alacsony, hogy nem tudja kihasználni a kedvezményt, úgy a járulékalapját is felhasználhatja. A bér 15 százalék szja mellett 18,5 százalék járulék terheli, ebből 15 százalék az egészségbiztosítási és nyugdíjbiztosítási járulék, 3,5 pedig a munkaerő-piaci. A családi adókedvezményt ez utóbbiból nem lehet érvényesíteni, vagyis a teljes, 33,5 százalékos adóterhelésből 30 százalék vehető figyelembe a kedvezmény kiszámításánál.