Az Szja adókedvezmény rendszere és sorrendje a törvénymódosítások miatt jelentősen átalakult az elmúlt évek során. Az adókedvezmények, mint adóalap-kedvezmények az összevonás alá eső jövedelmeink adó– és – bizonyos esetben – a levont járulékok terhére vehetők igénye.
Szja adókedvezmény rendszere
-
- négy vagy több gyermekes anyák adóalap-mentessége
- 25 év alattiak adóalap mentessége 2022-től!
- 30 év alatti anyák adóalap mentessége 2023-tól!
- személyi adóalap-kedvezmény (súlyos fogyatékosságot jelentő tartós betegség esetén)
- első házasok adóalap-kedvezménye,
- családi adó- és járulékkedvezmény (és tartós beteg családtag után járó családi kedvezmény 2023-tól!)
- gyermeket nevelő családok 2021. évi SZJA adóvisszatérítése 2022-ben (egyszeri és nem adóalap kedvezmény!).
Négy vagy több gyermekes anyák adóalap kedvezmény
Az szja törvény 29/D. § részletezi a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményét, amely minden más kedvezményt megelőzően érvényesíthető.
Az adókedvezmény szempontjából figyelembe vehető jövedelmek
A négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye a kedvezményre jogosult által a jogosultsági időszakban megszerzett (munkaviszonyból származó jövedelem esetében a jogosultsági időszakra elszámolt), összevont adóalapba tartozó
- az szja törvény törvény szerint bérnek minősülő jövedelme [3. § 21. pont],
- az előzőbe nem tartozó nem önálló tevékenységből származó jövedelmeinek összege, ide nem értve a munkaviszony megszüntetésére tekintettel kapott végkielégítés törvényben előírt mértéket meghaladó összegét,
- önálló tevékenységből származó jövedelmei közül
- a vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó vállalkozói kivétje, átalányadózás esetén az átalányban megállapított jövedelme (a vállalkozói jövedelem – nyereségadó és osztalékalap nem!);
- a mezőgazdasági őstermelő e tevékenységéből származó jövedelme;
- az európai parlamenti képviselő e tevékenységéből származó jövedelme;
- a helyi önkormányzati képviselő e tevékenységéből származó jövedelme;
- a választott könyvvizsgáló e tevékenységéből származó jövedelme;
- a magánszemély által nem egyéni vállalkozóként kötött, díjazás ellenében történő munkavégzésre irányuló más szerződés alapján folytatott tevékenységéből származó jövedelme.
Ki jogosult a kedvezményt igénybe venni?
Négy vagy több gyermeket nevelő anyának minősül az a nő, aki vér szerinti vagy örökbefogadó szülőként az általa nevelt gyermekre tekintettel
- családi pótlékra jogosult, vagy
- családi pótlékra már nem jogosult, de jogosultsága legalább 12 éven keresztül fennállt,
és az előzőek szerinti gyermekek száma a négy főt eléri. A elhunyt gyermek is bele számít!
A kedvezményre való jogosultság annak a hónapnak az első napján nyílik meg, amely hónap bármely napján a magánszemély négy vagy több gyermeket nevelő anyának minősül. Megszűnik annak a hónapnak az utolsó napján, amelynek egészében már nem minősül ilyennek.
Amennyiben a négy vagy több gyermeket nevelő anyának minősülő magánszemély kedvezményre való jogosultsága az adóév egészében nem áll fenn, azt az ilyen címen megszerzett adóévi jövedelmének a jogosultsági időszak hónapjaival arányos részeként kell figyelembe venni.
Az anya adóbevallásban tett nyilatkozatában fel kell tüntesse
- a gyermekek nevét,
- adóazonosító jelét (természetes személyazonosító adatait), valamint
- a jogosultság megnyíltának vagy megszűntének napját és összeget.
25 év alattiak adóalapmentessége 2022-től
2022. január 1-től kiegészül az SZJA törvény a 29/F. §-szal, vagyis a 25 év alattiak adómentességével.
A 25 év alattiak adóalap mentessége a 4 vagy több gyermeket nevelők kedvezménye és a személyi kedvezmény közé kerül a cikkünkben szereplő sorrend szerint.
A 25 év alatti fiatalok kedvezménye a fiatal által a jogosultsági hónapokban megszerzett (munkaviszonyból származó jövedelem esetében a jogosultsági hónapokra elszámolt), összevont adóalapba tartozó jövedelmek az alábbiak.
Fontos szabály, hogy a 25 év alattiak esetében a munkáltató – a dolgozó kora alapján – automatikusan köteles az adómentességet számításba venni. Amennyiben a 25 év alatti munkavállaló mégis egyösszegben, adóbevallásában szeretné az adóvisszatérítés visszakapni, akkor erről kell nyilatkozatot tennie a munkáltatója felé.
Vélemény, hozzászólás?