Óraátállítás 2023 – Így tesz tönkre az óraátállítás!

Óraátállítás 2023 – Így tesz tönkre az óraátállítás!

Óraátállítás 2023 – Így tesz tönkre az óraátállítás! – Vajon mi a közös Japánban, Indiában és Kínában azon kívül, hogy mindhárom ázsiai ország? Többek között az, hogy egyikben sem használják a nyári időszámítást. Az óraátállítást csupán a világ hetven államában nem alkalmazzák. A maradék 125 országban viszont minden tavasszal és ősszel előkerülnek a vekkerek és a faliórák egy előre- és hátratekerésre.

A nyári időszámítás utolsó szombatjának estéjén mindig egy kicsit elégedettebben húzzuk magunkra a takarót. Vágyva arra a tavasszal ellopott egy órára. Valószínűleg így lesz ez most hétvégén is. Amikor október 29-ére virradóra hajnali 3 óráról 2 órára forgatjuk vissza az időt. Ennek még örülünk is, pláne úgy, hogy a telefonjaink már automatikusan átállnak az új „időszámításra”. Azzal viszont már kevesebben számolunk, hogy az őszi állítgatás is hatással lehet a működésünkre, a hangulatunkra, sőt, az alvásunkra is.

Összezavarodhat a belső óránk hiszen testünknek van egy belső órája, vagy cirkadián ritmusa. Amely napi ciklusonként váltogatja az alvás és az ébrenlét időszakát. A „testünk időmérője” a napfénynek való kitettségünk alapján áll be.




Vagyis: Amikor ény éri a szemünket, az azt az üzenetet küldi az agyunknak, hogy ideje felébredni. Amikor pedig kint sötét van, azt a jelzést kapja az agyunk, hogy ideje aludni.

Ősszel és télen, amikor a nappalok rövidebbek, a napfény hiánya miatt a testünk órája összezavarodhat. Amely a szezonális depresszió néven ismert tünetekhez vezethet.



A szezonális depresszióban szenvedők eleve hajlamosak a testük órájának a zavaraira, éppen ezért úgy gondolják, hogy az időszámítás változása súlyosbíthatja a depressziót. Egy korábbi tanulmány szerint a depressziós epizódok száma 11 százalékkal nőtt a nyári időszámításról a „normálra” való átállás idején. Dr. Jane Timmons-Mitchell pszichológus szerint a 24 órás ciklusunk felborulásával a testi és lelki egészségünk működése is veszélybe kerül, hiszen mindkettő e folyamat szabályozásán múlik.

Egy másik felmérés szerint az amerikai lakosság körülbelül 5 százaléka szenved szezonális affektív zavarban, a depresszió egy olyan típusában, amely a nappali órák csökkenésével, ősszel jelentkezik; és még további 20 százalék szenved ennek az enyhe formájától is. A Sleep Foundation kutatása azt mutatja, hogy az e zavarban érintettek 52,9 perccel kevesebbet alszanak októberben, mint szeptemberben. Egy az alvást és az affektív zavart összefüggéseiben vizsgáló kutatás rávilágított arra is, hogy a hűvösebb évszakokban a kevesebb napfény áll a szezonális affektív zavar hátterében, amely dr. Chris Winter alváskutató szerint is a nyári időszámításról való átállás miatt súlyosbodhat.



Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

error: Content is protected !!