Minimálbér, közfoglalkoztatotti bérminimum, garantált bérminimum 2025

Minimálbér, közfoglalkoztatotti bérminimum, garantált bérminimum 2025

Minimálbér, közfoglalkoztatotti bérminimum, garantált bérminimum 2025 – Zlati Róbert, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke úgy látja, hogy jövőre legalább 12 százalékkal kellene emelni a minimálbért. A tárgyalások megkezdődtek, a munkáltatók arra figyelmeztetnek, hogy a cégeknek ki is kell gazdálkodniuk az emelést írja a Hitel fórum.

„A háromszázezer forintos minimálbér egy elérhető cél 2025-re, ez több mint 12 százalékos emelést jelentene” – fogalmazott az InfoRádióban Zlati Róbert, hozzátéve: a magyar minimálbér az európai rangsor végén szerepel, a jövő évi átlagbér prognózisa a Magyar Nemzeti Banknál 8–9 százalék közötti emelést javasol, de ahhoz, hogy az uniós minimálbérnek, illetve az ezzel kapcsolatos elvárásoknak megfeleljünk, az átlagnál magasabb bérfejlesztésre van szükség.



Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke szerint a legkisebb keresetűek bére akár 10 százalékkal is emelkedhet.

A megkérdezett vállalkozások jelentős többsége – ahol terveznek bérfejlesztést 2025-ben – úgy nyilatkozott, hogy átlagosan legalább 10 százalékos vagy azt meghaladó mértékű emelést tervez. Ha az átlagbérekhez kívánjuk viszonyítani az elkövetkezendő időszakban a minimálbér értékét, akkor ezekkel a viszonyszámokkal kell nekünk is dolgozni

– húzta alá Mészáros Melinda.

Vannak kockázatai

Perlusz László arra emlékeztetett, hogy a nagymértékű emelésnek komoly kockázatai vannak.

Minél jobban eltér a bérköltség – ami az egyik legnagyobb költség – a vállalkozásoknál a termelékenységtől vagy a bevételek növekedésétől, annál kevesebb vállalkozás tudja ezt vállalni, és annál kevesebben tudnak talpon maradni. Tehát jelenleg még nem lehet látni, hogy mekkora lesz a minimálbér- és garantáltbérminimum-emelés, biztos, hogy pozitív lesz, lesz valamilyen emelés mind a két bértételben. A minimálbérben feltétlenül, de még azt sem tudjuk, hogy ez a két bértétel megmaradhat-e Magyarországon

– hívta fel a figyelmet a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára, jelezve: ha összevonnák a minimálbért és a garantált bérminimumot, az nagyobb mértékű emelést eredményezne.



Ezzel már 2025. január elsejével a 266 ezer forintos minimálbér a garantált bérminimum 326 ezer forintos szintjére ugrana, az utóbbi pedig megszűnne.

Ez 22 százalékos emelést jelentene a minimálbér esetében, aminek nettója a jelenlegi 177 400 forint helyett 216 790 forint lehetne.

A Munkástanácsok vezetője szerint a munkáltatóknak lehetőségük lenne felfelé vagy lefelé is eltérni kollektív szerződések keretében, ami a mainál egy sokkal rugalmasabb rendszert vetítene előre.

A munkaadók viszont megtartanák a garantált bérminimumot. Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára azt mondta, jelenleg nagyobb realitása inkább annak, hogy fokozatosan vezetik ki a 2007 óta érvényen lévő szakmunkás-minimálbért egy a mostaninál lassabb bérfejlesztési tempó mellett. Idén ugyanis a minimálbér 15, míg a garantált bérminimum 10 százalékkal emelkedett.

Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek vezetője a Világgazdaság Bruttó című podcastjében úgy nyilatkozott: „bárhogyan nézek is az újonnan kialakítandó rendszerre, az teljesen biztos, hogy a minimálbért jelentősen, legalább 10 százalékot meghaladó mértékben kell emelni ahhoz, hogy közelíteni tudjuk a garantált bérminimumhoz” – mutatott rá a szakszervezeti vezető.

Egy ilyen forgatókönyv esetében, amelybe talán a vállalatok is belemennek, tekintve, hogy a minimálbért mindössze 230-250 ezren kapják, a minimálbér bruttó 293 260 forintra emelkedne. Ennek nettója 195 018 forint.

Az emelés mértékétől csak az nagyobb horderejű, hogy 2016 után újra van esély arra, hogy a szakszervezetek és a munkaadók többéves bérmegállapodást kössenek, ezt valamennyi fél elfogadhatónak tartja.

Kapcsolódó: Családi adókedvezmények 2025

error: Content is protected !!