DOLGOZÓK FIGYELEM! A MUNKAIDŐVEL ÉS A BÉREKKEL TRÜKKÖZNEK A MAGYAR CÉGEK!
A munkaidővel trükköznek a cégek a megemelt minimálbér miatt.Feltételezhető, hogy az év első negyedében megugró részmunkaidős foglalkoztatottak között vannak olyanok is, akiket csak “papíron”, a minimálbér emelése miatt soroltak át – írja a hétfői Világgazdaság a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elemzésére hivatkozva.
Dinamikusan nőtt a foglalkoztatottság az idei első negyedévben, folytatódott az elmúlt években megfigyelhető tendencia, most azonban egy furcsaságot is rejteget a statisztika – emelik ki. Mégpedig azt, hogy a nem teljes munkaidőben foglalkoztatottak száma szokatlanul nagy mértékben, 4,6 százalékkal 301 ezerre nőtt. Leginkább az iparban, az építőiparban, a kereskedelemben, valamint a vendéglátásban jellemző, hogy több a részmunkaidős.
A GKI Gazdaságkutató idén februárban végzett felmérése szerint a vállalatok csaknem egyharmada jelezte, hogy emelte a normákat, több mint 10 százalékuk pedig a munkaidő csökkentéséről számolt be. “Ez utóbbi kézenfekvő eszköze a papíron részmunkaidős foglalkoztatás” – mondta a Világgazdaságnak Karsai Gábor, a gazdaságkutató vezérigazgató-helyettese.
Kiemelten ellenőrzik jövőre a munkabérre, a munkaerő-kölcsönzésre és a szabadságra vonatkozó szabályok betartását – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) 2017/18-as ellenőrzési tervéből.
Az NGM honlapján elérhető tervezet szerint a munkabérrel kapcsolatos szabályok betartását a munka törvénykönyvének gyakorlati érvényesülésének vizsgálata miatt kezelik kiemelten jövőre. A vizsgálatokat márciusban és áprilisban végzik majd. Ezt követően június-júliusban a munkavállalói jogviszonyok rendezettségére terjed majd ki az ellenőrzés. Az NGM kiemelte, hogy a vizsgálat a munkavállalók alapvető jogainak érvényesülését, a „tisztességes, jogkövető vállalkozások versenyhátrányának” csökkentését szolgálja.
A szabadsággal kapcsolatos törvények betartását október-novemberben ellenőrzik. Kiemelték: a munkaügyi bírság összege 30 ezertől húszmillió forintig terjedhet.
A munkavédelmi ellenőrzések 2017 második negyedévében az építőipart és a fémfeldolgozási tevékenységeket érintik. Ezt az indokolja, hogy a fémipari technológiák, munkaeszközök munkavédelmi hiányosságai miatt a munkabalesetek közel 10 százaléka ebben az iparágban következik be és előfordulnak halálos, valamint csonkolásos munkabalesetek is. Az ellenőrzések főként a munkavállalókat érintő veszélyforrások vizsgálatára terjednek ki – tették hozzá. Korábbi cikkünk itt olvasható >>>
Vélemény, hozzászólás?