Elindult az iskola!!! Borsos számlát kapnak a héten a szülők >>> hiába követelik, nem kell befizetni
A legtöbb iskolában, sőt már az óvodákban is szednek osztálypénzt, illetve csoportpénzt az évközben felmerülő költségek fedezésére. Néhol csak pár száz forintot kell befizetni havonta, de akad olyan intézmény is, ahol 10 ezer forintot kérnek egy gyermek után minden hónapban. De vajon jogszerű-e ez így, és mi történik azzal a szülővel, aki ellenáll, és úgy dönt, nem fizet egyben?
Ma reggel az egész országban becsengetnek. Nem elég az iskolakezdéskor felmerülő költségek, ami miatt sok család egész hónapban nélkülözni fog, ezen felül számíthatunk rá, hogy az első héten szembejönnek még „extra igények” a tanárok részéről, és az első, szeptemberi szülőértekezleten tudjuk meg azt is, hogy mennyi lesz az osztálypénz idén.
Mire kell ennyi pénz?
Ez egy gyereknél is sok, de akinek három iskolása van, az ilyenkor foghatja a fejét. Az iskolák rendszerint ezt a pénzt már az év végi kirándulásokra teszik félre, kisebb nagyobb ajándékokra, amit a mikulásünnepségeken, farsangkor kapnak meg. De az sem ritka, hogy valahol tisztasági csomagra gyűjtene, vagy „fénymásolópénzt” szednek, 600 forintot.
Egy budapesti gimnáziumban 10 ezer forintot gyűjt félévenként az Szülői Közösség, melyet azonban egy külön az osztály nevére nyitott bankszámlára kell utalni: „Nálunk 10 ezer év elején adtuk be, de év vége felé megint 10-et elkértek ebből mennek a kirándulások, karácsony, mikulás, farsang, színház ilyenek. Mindig elszámoltak számlával. Én mondjuk kicsit soknak találom nem értem miért kell a tanárnak karácsonykor meg évvégén 20-30 ezerért ajándékot venni” – írta egy szülő a fórumba.
A jogi háttér
„A törvényesen és etikusan működő állami fenntartású iskolában, kollégiumokban és az önkormányzati fenntartású óvodákban semmilyen pénzt nem lehet követelni, sem kérni a szülőktől” – olvasható Keszei László, A Fővárosi Szülők Egyesülete a Gyermekekért (FŐSZEGY) elnökének nyilatkozatában. A szülők akkor is fizetnek osztálypénzt (csoportpénzt), ha tilos vagy meghaladja anyagi teherbíró képességüket, vagy nem látják át, mire fordítják a beszedett összegeket! De mivel az osztálypénz, óvodai csoportpénz szedése több évtizedes hagyomány Magyarországon, éppen ezért a szülők fejében meg sem fordul, hogy esetleg ne fizessék ki – folytatja az elnök, majd kifejti:
Ez nagyon gyakran elmarad, legtöbbször borítékok cserélnek gazdát mindenféle hivatalos elismervény vagy későbbi elszámolás nélkül. A legtöbb helyen ma már nem is a pedagógus, hanem a szülői közösség egy tagja, vagy egy önkéntes pénztáros gyűjti be az osztálypénzt, de ahogy Keszei Sándor nyilatkozatából kiderül, az óvoda, iskola területén a szülők sem szedhetnének pénzt szülőtársaiktól.
Tapasztalatai szerint gyakran az okoz problémát, hogy a nemfizetőket megalázó módon, esetleg nyilvánosan figyelmeztetik, ha nem tudják havi rendszerességgel odaadni a megszavazott összeget. Éppen ezért a szülő szervezet mindenkit arra buzdít, hogy ne fizessék be az osztálypénzt, csoportpénzt és még csak véletlenül se vállalják el a szedését.
Már az óvodában kezdődik
Ma már nem csak az iskolákban, de az óvodákban is szednek csoportpénzt, egy pesti intézményben ez 6000 forint, igaz az egész nevelési évre. 14 gyerek így összesen 84 ezer forinttal járul hozzá a kiadásokhoz: ebből kétezer forint a kulturális hozzájárulás, melyből az oviba meghívott előadókat, a bohócot fizetik. De ebből a pénzből kerülnek kis ajándékok az adventi naptárba, a mikulás- és húsvéti csomagba, valamint ebből a pénzből veszik meg anyák napján a virágot és az óvónők év végi ajándékát.
– meséli egy anyuka, akinek oda jár a gyermeke. „Persze nem az intézmény hozta létre és kezeli ezt a csoportot, hanem a Szülői Közösség, és önkéntes a belépés, de természetesen mindenki csatlakozik, aki értesülni szeretne a legfrissebb információkról. Olyan kellemetlen látni a gyerekek neve mellett a hiányos összegeket.”
Vélemény, hozzászólás?