Munka törvénykönyve 2023 – életbe léptek az új változások!
Az Adó.hu tájékoztatót ad arról, hogy a Munka törvénykönyve (Mt.) 2023. január 1-jétől módosul, és évente 5 munkanap fizetetlen távollét jár a munkavállalónak, amennyiben súlyos egészségi okból gondozásra szoruló hozzátartozóját vagy a velük közös háztartásban élő személyt kell személyesen gondoznia.
Kártyás Gábor munkajogász rámutat arra, hogy az Mt. 55. paragrafusa felsorolja a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés eseteit, melyek változatos okok miatt engednek meg a munkavállaló számára hosszabb-rövidebb időre való távolmaradást a munkából. Ezen lista 2023. január 1-jétől kiegészül a gondozási távollét lehetőségével.
A fenti lehetőség igénybevétele akkor lehetséges, ha a munkavállaló személyesen gondozza súlyos egészségi okból hozzátartozóját, vagy a munkavállalóval együtt élő személyt. Az érintett hozzátartozók közé tartozik a házastárs, az egyenesági rokonok (szülők, nagyszülők, gyerekek, unokák stb.), az örökbefogadott, mostoha- és nevelt gyermekek, az örökbefogadó, mostoha- és nevelőszülők, testvérek, élettársak, egyenesági rokon házastársai és testvérei, valamint a testvér házastársa.
Az említett gondozási távollét igénybe vehető más, a munkavállaló által nem rokon személy esetén is, aki a munkavállalóval közös háztartásban él, például barát vagy lakótárs.
Tehát, ha van egy orvosi probléma és az arra vonatkozó igazolást a beteg beszerzi, akkor a munkáltató nem vitathatja a betegség súlyosságát és azt, hogy szükséges-e a személyes gondozás. Ha a munkáltató kéri, akkor a munkavállalónak hitelt érdemlően kell igazolnia a hozzátartozói státuszt vagy a közös háztartásban élést (pl. anyakönyvi kivonattal vagy lakcímkártyával).
Az illető munkavállaló számára évente 5 munkanap áll rendelkezésre gondozási távollét céljából, függetlenül attól, hogy hány személyt gondoz, vagy hogy az adott évben ugyanaz a személy többször is súlyos egészségügyi állapotba kerül.
A gondozási távollétet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben kell biztosítani. Bár a munkáltató nem köteles több részletben adni a gondozási távollétet a munkavállaló kérésére, de természetesen megteheti.
A gondozási távollétet a munkaidő elszámolása szempontjából a szabadsággal azonos módon kell kezelni. Ez azt jelenti, hogy csak munkanapra lehet kiadni, és egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a munkáltató választhatja, hogy munkanapban (a napi munkaidővel megegyezően) vagy órában (az adott távollét napjára érvényes beosztás szerint) kell elszámolni.
Ha a megfelelő igazolásokat benyújtja, akkor a gondozási távollét igazolt állapotnak számít, de a távolléttel járó napokon nem jár díjazás a munkavállalónak. Emellett ezekben a napokban a munkavállaló társadalombiztosítási jogviszonya is szünetel.
Vélemény, hozzászólás?