A kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum 2020. évi megállapításáról

A kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum 2020. évi megállapításáról :

A jövő évi minimálbérek korábban rögzített mértékének felülvizsgálatáról,valamint az állami cégek alkalmazottainak keresetrendezéséről is megkezdődnek a tárgyalások a következő napokban. A kötelező legkisebb keresetek 2020-ra esedékes nyolcszázalékos emelésénél nagyobb mérték meghatározott mutatókhoz kötött. Az állami cégeknél pedig lejárt a korábbi bérmegállapodás, ezért újabb, akár többéves rendezésről állapodhatnak meg a partnerek, a járulékcsökkentést pedig új képlettel számolhatják – írja a Magyar Nemzet.

A lap szerint egyeztetések kezdődnek az elkövetkezendő napokban a legalacsonyabb keresetekről, a rövidített vasárnapi nyitvatartásról, járulékcsökkentésekről és az állami cégek bérhelyzetéről. Mind a garantált bérminimum, mind a minimálbér 8 százlékkal emelkedhet az idei évhez hasonlóan. A minimálbér 2020-ban 149 ezer forintról 161 ezer forintra, a garantál bérminimum pedig 195 ezer forintból 210 600 forintra emelkedik. Ezek a fizetések bruttóban értendőek. A konkrét intézkedés azonban most még nem várható, mert csak jövőre ismerhetőek meg az új egyeztetéshez szükséges gazdasági mutatók – például az infláció, GDP-növekedés, termelékenység makrogazdasági adatai. Amennyiben ezek eltérnek a tavaly decemberben kötött megállapodástól, akkor új tárgyalások kezdődnek.

A munkaadók szerint elegendő a minimálbér tervezett emelésének mértéke, mivel a munkaadók általában magasabb béren foglalkoztatják a munkavállalókat. A bruttó átlagkereset 10 százalék feletti emelkedése ezt támasztja alá érvelésük szerint. Az állami cégek munkavállalói 2017 és 2019 között átlagosan 30 százalékos bérfejlesztést kaptak a 3 éves bérmegállapodás szerint. A vasútnál, a postánál és a Volánnál eltérő egyezségek születhetnek, de a Közszolgáltató Vállalkozások Konzultációs Fórumának ülésén részt vevők előnyösnek tartják a többéves, kiszámítható, a nemzetgazdaság átlagkereset-emelkedését meghaladó felzárkóztatást, mivel így sikeresebben meg tudják tartani a munkaerőt és zavartalanul fenntarthatják a közszolgáltatások minőségét. Ezek a vállalatok önerőből nem lennének képesek nagyobb emelést végrehajtani, az állam segítségére szorulnak.

A portál információi szerint a kereskedelmi munkaadók rövidítenék a vasárnapi nyitvatartást is. Az önkéntes javaslat ismét napirendre kerülhet a kormány és a versenyszfára konzultációs fórumán. A kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum 2020. évi megállapításáról szóló Kormányrendelet December végéig megjelenik a Magyar Közlönyben.

A 2018. december végén kötött kétéves béralku alapaján 2019-ben 8 százalékkal nőtt, majd 2020-ban újra 8 százalékkal emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum összege, a bérajánlás mértékét mindkét évre 8 százalékos mértékben határozta meg a testület. Abban az esetben viszont újratárgyalható a jövő évre meghatározott emelés, ha a 2019-es számok jelentősen eltérnek a megállapodásban foglalt makrogazdasági mutatóktól.

A bérmegállapodás ugyanis 2,7 százalékos inflációval, 3,9 százalékos GDP-növekedéssel, valamint 2,9 százalékos termelékenységnövekedéssel számol idén. Újratárgyalni akkor lehet a jövő évi összegeket, ha a végleges mutatók legalább egy százalékponttal eltérnek az előrejelzéstől, vagy a három mérőszám összesen legalább kétszázalékos eltérést mutat. Szintén alku lehet a már megállapított kötelező legkisebb kereset, ha előreláthatóan nem teljesül 2020. júliustól a szociális hozzájárulási adó további csökkentése.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

error: Content is protected !!