Site icon 24 óra! – Friss hírek

Kata bevételi nyilvántartás 2018/2019

Kata bevételi nyilvántartás 2018/2019

Te is KATA adózási formát választottad?
Akkor számodra is az egyik legfontosabb nyilvántartás – aminek a vezetésére a törvény kötelez – a KATA bevételi nyilvántartás.
Mai cikkemben bemutatom neked, hogy mire figyelj a kisadózó bevételi nyilvántartás vezetésekor, milyen adatokat szükséges kezelned.
Általános információk mellett, pedig gyakorlati segítséget is szeretnék adni neked. A NAV nem készített semmilyen KATA bevételi nyilvántartás nyomtatványt, ahol vezetni tudod ezt, eleget téve a törvényi kötelezettségednek. Ezért készítettem 1 letölthető “KATA bevételi nyilvántartás minta” dokumentumot, melynek kitöltésével te is könnyen el tudod készíteni a bevételi nyilvántartásodat.

KATA bevételi nyilvántartás általános szabályai

A KATA bevételi nyilvántartást, a 2012. évi CXLVII. törvény szabályozza.
A nyilvántartási kötelezettségről szóló részből (12.§) 3 fontos pontot emelnék ki:

KATA bevételi nyilvántartás vezetéséhez szükséges adatok

Érdemes a kötelező adatokat bővíteni a vevő nevével, címével és adószámával. Így később, ha szükséges adatot szolgáltatnod az 1 millió FT forgalom feletti vevőidről, akkor a nyilvántartásod ebben is a segítségedre lesz.

Meddig kell megőrizni a KATA bevételi nyilvántartást?

A kisadózó bevételi nyilvántartást ugyan úgy a kiállítást követő 5. naptári év végéig kell megőrizned, mint a bizonylatokat (nyugtát vagy számlát).
Érdemes arra is figyelned, hogy a rontott és a sztornózott számláidat is meg kell őrizned ez alatt az idő alatt.

Mi számít bevételnek kisadózó vállalkozásnál?

A kisadózó vállalkozásokat szabályozó törvény szerint:
„kisadózó vállalkozás bevétele: a kisadózó vállalkozás által a vállalkozási tevékenységével összefüggésben bármely jogcímen és bármely formában mástól megszerzett vagyoni érték, ideértve a tevékenység végzéséhez kapott támogatást és a külföldön is adóköteles bevételt”.
A törvény alapján – az alábbi pár kivétellel – minden bevételnek számít. Kivételek:
Tájékoztató a kisadózó vállalkozások számára előírt bevételi nyilvántartás vezetésének szabályairól

A kisadózó vállalkozásokra nem terjed ki a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény hatálya, ugyanakkor a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (a továbbiakban: Katv.) 12. § (3) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a kisadózó vállalkozásnak bevételi nyilvántartást kell vezetnie, amelyben időrendben, folyamatosan, ellenőrizhető módon kell nyilvántartania és rögzítenie minden olyan adatot, amely adókötelezettsége teljesítéséhez és a teljesítés ellenőrzéséhez szükséges.

A törvény meghatározza a bevételi nyilvántartás minimális tartalmi követelményeit is; ezek közé tartozik a sorszám, a bizonylat sorszáma, a bevétel összege és a bevétel megszerzésének időpontja.

A nyilvántartásban adatot rögzíteni, módosítani és törölni csak bizonylat alapján lehet. Ennek megfelelően a bevételi nyilvántartást a tételes adó alanya elsősorban számlával vagy nyugtával köteles alátámasztani, de előfordulhat, hogy olyan bevételt szerez (például kamatot vagy állami támogatást), amelyről számlának vagy nyugtának nem minősülő számviteli bizonylat kiállítására kerül sor.

A Katv. 12. § (3)-(5) bekezdésében foglalt előírásnak megfelelő nyilvántartásnak lehet tekinteni az olyan módon rendezett – időrendben sorba állított, sorszámmal ellátott – bevételi bizonylatok összességét, amely alkalmas a Katv. szerinti bevételi értékhatár megállapítására, illetve ellenőrzésére. Pénztárgép alkalmazása esetén a vezetendő nyilvántartással összefüggésben elfogadható eljárás lehet, ha a vállalkozó a napi zárási bizonylatokat időrendbe rendezve, sorszámozva őrzi meg, nem szükséges a bizonylatok külön dokumentumba történő egyenkénti felvezetése.

A nyilvántartásban rögzített adatot módosítani vagy törölni csak úgy lehet, hogy az eredeti adat a módosítást, illetve a törlést követően is megállapítható legyen.

A bizonylatot, a nyilvántartást a kiállítás adóévét követő 5. naptári év végéig kell megőrizni. E kötelezettség a bizonylat rontott példányára is vonatkozik.

Az említett egyszerűbb bevételi nyilvántartás vezetési megoldás nem mentesíti a Katv. szerinti adózást választó, egyébként általános forgalmi adóalanynak minősülő vállalkozásokat/vállalkozókat (ideértve természetesen az alanyi adómentes áfa-alanyokat is) az áfa törvényben szabályozott – általános forgalmi adókötelezettség megállapításához szükséges – nyilvántartási, bizonylat megőrzési kötelezettség alól (általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény XI. fejezet).

[NGM Jövedelemadók és Járulékok Főosztály NGM/9220/5 (2013) – NAV Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály 3528057316]

Exit mobile version