Közalkalmazotti bértábla 2022 – pedagógus bérek, fizetési fokozatok, egészségügyi közalkalmazotti bértábla 2022

Közalkalmazotti bértábla 2022

pedagógus bérek, fizetési fokozatok, egészségügyi közalkalmazotti bértábla 2022

A 2022 évi általános minimálbér és garantált bérminimum emelés számos ágazatban fejti ki hatását: a minimálbérrel együtt nő a közalkalmazotti státuszú dolgozók, mint a pedagógusok, a szociális ágazati dolgozók, illetve az önkormányzati dolgozók bére is. Cikkünkben a közalkalmazotti bértábla 2022 évére vonatkozó bruttó összegeit mutatjuk be.

Kik a közalkalmazottak?

A közalkalmazottak olyan nagykorú, büntetlen előéletű állampolgárok, akik a magyar oktatási intézmények dolgozói (tanárok és nem-tanárok), az önkormányzatok dolgozói, illetve az állami egészségügy és a magyar szociális intézmények dolgozói (orvosok, ápolók, szociális munkások, gyermekvédelmi munkások stb.). 2019-ig közalkalmazotti státuszba soroltuk a kulturális intézmények (múzeumok és könyvtárak) dolgozóit is, azonban ők már elvesztették közalkalmazotti státuszukat. Mindig tartsuk szem előtt: a közalkalmazott nem köztisztviselő! A köztisztviselőkre más bértábla vonatkozik (köztisztviselői bértábla 2022), illetve a tanárok fizetését is számos más tényező befolyásolja (pedagógusi bértábla 2022/2023).

Közalkalmazotti bértábla fizetési fokozatok

  1. közalkalmazotti bértábla fokozat: 0-3 év
  2. közalkalmazotti bértábla fokozat: 4-6 év
  3. közalkalmazotti bértábla fokozat: 7-9 év
  4. közalkalmazotti bértábla fokozat: 10-12 év
  5. közalkalmazotti bértábla fokozat: 13-15 év
  6. közalkalmazotti bértábla fokozat: 16-18 év
  7. közalkalmazotti bértábla fokozat: 19-21 év
  8. közalkalmazotti bértábla fokozat: 22-24 év
  9. közalkalmazotti bértábla fokozat: 25-27 év
  10. közalkalmazotti bértábla fokozat: 28-30 év
  11. közalkalmazotti bértábla fokozat: 31-33 év
  12. közalkalmazotti bértábla fokozat: 34-36 év
  13. közalkalmazotti bértábla fokozat: 37-39 év
  14. közalkalmazotti bértábla fokozat: 40-42 év
  15. közalkalmazotti bértábla fokozat: 43-45 év
  16. közalkalmazotti bértábla fokozat: 46-48 év
  17. közalkalmazotti bértábla fokozat: 49-51 év

Erről a 17 fokozatról érdemes tudnunk, hogy egy fokozatot alapesetben 3 évente lehet előrelépni (nem csak a közalkalmazottként eltöltött idő, hanem az annak minősített egyéb jogviszony is számít). A fizetési fokozatok közötti várakozási idő 2 évre csökkenthető, amennyiben a dolgozó alkalmas vagy kiváló besorolással rendelkezik, illetve további 1 évvel csökkenthető a közalkalmazotti várakozási idő, ha a dolgozó hivatali vagy miniszteri kitüntetésben részesül.

Közalkalmazotti bértábla fizetési osztályok

A 2022 közalkalmazotti bértábla fizetési osztályai kötődnek a dolgozó képesítéséhez: minden osztály más végzettségi szinthez tartozik – ezt mindenképpen tartsuk szem előtt, ha ezen a pályán szeretnénk karrierbe kezdeni. Nézzük, mik a közalkalmazotti bértábla 2022 fizetési osztályai!

    • A fizetési osztály – legfeljebb alapfokú végzettséget előíró munkakör; a 2021-esl minimálbér jár
    • B fizetési osztály – alapfokú végzettséget és szakképesítést igénylő munkakör; a 2021-es garantált bérminimum jár
    • C fizetési osztály – érettségit vagy középfokú végzettséget igénylő munkakör, vagy a B fizetési osztály szakképesítésére épülő képesítést előíró munkakör; a 2021-es garantált bérminimum jár
    • D fizetési osztály – szakképesítést meghaladó, érettségit előíró munkakör; középfokú végzettségre épülő szakképesítést előíró munkakör; a 2021-es garantált bérminimum jár
    • E fizetési osztály – felsőfokú szakképzettséget, felsőoktatási szakképzettséget előíró munkakör (nem egyetemi, főiskolai végzettség!), vagy érettségihez kötött akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzést kérő munkahely; a 2021-es garantált bérminimum jár
    • F fizetési osztály – főiskolai végzettséget és szakképzettséget igazoló oklevelet igénylő munkahely; innentől magasabb összeg jár a garantált bérminimumnál
    • G fizetési osztály – F osztály és azt kiegészítő, a munkakör betöltéséhez jogszabályban előírt szakvizsgát kérő munkahely
    • H fizetési osztály – egyetemi végzettséget és szakképzettséget igazoló oklevelet előíró munkakör, vagy egyetemi/főiskolai végzettség + tudományos fokozatot előíró munkakör
    • I fizetési osztály – egyetemi végzettséget és szakképzettséget igazoló oklevelet, jogszabályban előírt szakvizsgát igazoló oklevelet kérő munkakör, vagy egyetemi végzettséget, szakképzettséget igazoló oklevél + 1984.09.01. előtti doktori cím, vagy ezutáni egyetemi tudományos fokozatot előíró állás
    • J fizetési osztály – egyetemi végzettséget, szakképzettséget és tudományos fokozatot, vagy Magyar Tudományos Akadémia tagságot, akadémiai doktori címet előíró munkakör



Közalkalmazotti bértábla 2022

Így, hogy ismerjük a fizetési kategóriákat és osztályokat, illetve közalkalmazottként a saját besorolásunkat, nézzük, milyen fizetéseket állapít meg az új közalkalmazotti bértábla 2022 évére vonatkozóan!

A közalkalmazotti bértábla 2022 fizetései
A közalkalmazotti bértábla 2022 bruttó fizetései (Ft)

Pedagógusi bértábla

Nézzük, mennyit keres a jelenlegi információk alapján egy pedagógus munkakörben dolgozó munkavállaló 2022. január elsejétől!

Sárgával jelöltük valamennyi olyan kategóriát, ahol a garantált bérminimum szintjére, avagy az alá zuhant a kategóriába tartozó munkatársak illetménye. A mályva színű cellákba pedig azt az illetménykülönbözetet tüntettük fel, ami a 2022. évi minimálbérrel mint vetítési alappal és a jelenlegi vetítési alappal, a 2014-es minimálbérrrel (101.500 forint) számított bérek különbsége. A jelenlegi illetmények melletti oszlopban lévő, jóval magasabb összegeket akkor fizetné a munkáltató, ha nem szűntették volna be az illetményeink minimálbérhez rögzítését – azaz a mályvaszínű oszlopban azt látod, amennyivel minden hónapban megrövidít bennünket a kormány.

A gyakornoki és a Pedagógus 1. kategóriába tartozó munkavállalókra érvényes bértábla

A 2022-es bértábla jól mutatja, hogy a kormányzat mennyire döbbenetesen elhanyagolja a közoktatásban dolgozókat.

A Pedagógus II. kategóriába tartozó munkavállalókra érvényes bértábla

A középfokú pedagógiai végzettséggel dolgozók – közéjük leginkább a középfokú óvónőképzőtt végzett óvodapedagógusok tartoznak – egészen a Ped. II. kategóriáig bezárólag a teljes karrierjük során ugyanarra a bérre számíthatnak: a garantált bérminimumot kapják a pályájuk megkezdésétől nyugdíjba vonulásukig.

A mesterpedagógus és a kutatótanár besorolású munkavállalók bértáblája

Nem túl kecsegtető azoknak a fiataloknak a helyzete sem, akik gyakornokoskodni kezdenek az ország intézményeiben: ők mind a garantált bérminimumot vihetik csak haza kettőtől négy évig terjedő gyakornoki idejük alatt.

Szintén megdöbbentő, hogy

egy 14 éve a pályán lévő Ped. I. kategóriába tartozó főiskolai diplomával tanító pedagógus is bruttó 260 ezer forint garantált bérminimumot kap.

A közalkalmazotti bértábla 2022

A közoktatási intézmények azon munkavállalóira, akik nem a pedagógus-bértábla alapján kapják illetményüket, a közalkalmazotti bértábla vonatkozik. Az e bértábla szerint díjazottak

gyakorlatilag teljes egészében garantált bérminimumot (bruttó 260 ezer forint) kapnak – még az munkavállaló is, aki például 30 éve dolgozik felsőfokú, egyetemi végzettséget, tudományos fokozatot igényő „H”, „I” vagy „J” fizetési osztályban.

A „J”, azaz a legmagasabb képzettséget igénylő fizetési osztályban egyetemi végzettséget, szakképzettséget és tudományos fokozatot, vagy Magyar Tudományos Akadémia tagságot, akadémiai doktori címet előíró munkakörben dolgoznak a munkavállalók – itt legkorábban 34 év munkaviszony után mozdul el az illetmény a garantált bérminimumról, majd nyugdíjba menetel előtt sem lehet magasabb, mint bruttó 321 746 forint.

A nevelést-oktatás közvetlenül segítő munkakörökben további 7-10%-os illetménynövekedés jár, amely kétségtelenül nő a garantált bérminimum emelése miatt, de ez mit sem változtat azon, hogy a nem pedagógus-munkakörökben foglalkoztatottak végzettségtől függetlenül éhbérért dolgoznak, és esetükben az előmenetel évekkel ezelőtt megszűnt.

A közalkalmazotti bértábla

A bértáblákat áttekintve nyugodtan elmondhatjuk, hogy a béreinket illetően sikerült újra felépítenünk a létező szocializmust.

Szociális ágazati összevont pótlék 2022

A 257/2000. Korm.r. 15/A. §-a szerint a közalkalmazottat a fizetési osztálya és a közalkalmazotti jogviszonyban töltött ideje alapján szociális ágazati összevont pótlék illeti meg, melynek összegét az 5. számú melléklet tartalmazza. Nem illeti meg szociális ágazati összevont pótlék a rendelet 2/a. számú melléklete szerinti pedagógus munkakörben foglalkoztatott közalkalmazottat, továbbá a 15/B. § (1) bekezdése szerinti bölcsődei pótlékra jogosult közalkalmazottat. A szociális ágazati összevont pótlékot nem kell figyelembe venni az adó- és járulékváltozások ellentételezésére szolgáló, a közalkalmazottat megillető, kormányrendeletben meghatározott kompenzációra való jogosultság és a kompenzáció összegének számítása tekintetében. A szociális ágazati összevont pótlék tekintetében közalkalmazotti jogviszonyban töltött időnek a fizetési fokozat megállapításának alapjául szolgáló időt kell tekinteni. A közalkalmazott 5. számú mellékletben foglalt táblázat szerinti, a közalkalmazotti jogviszonyban töltött idő alapján történő besorolása minden megkezdett évre tekintettel a tárgyév első napján történik.



A szociális ágazati összevont pótlék összege 2022. január 1-től az alábbiak szerint alakul:

 

Szociális ágazati bértábla 

A közalkalmazotti bértábla, valamint a szociális ágazati összevont pótlék egyes tételeinek összeadásával megkapjuk a 2022. január 1-től „hatályos” szociális ágazati bértáblát:

A fenti táblák nem számolnak a közalkalmazotti bérkompenzációval, illetve az olyan egyéb illetményelemekkel, mint például a munkáltatói döntésen alapuló illetményrész, illetménynövekedés, egyéb rendszeres pótlékok, így a tényleges bruttó illetmény eltérhet az itt rögzítettnél.

A táblázatban természetesen bruttó összegek szerepelnek.

Speciális otthoni pótlék, különleges otthoni pótlék

Január 1-től jelentősen nő a speciális otthoni pótlék, illetve a különleges otthoni pótlék mértéke is.

A pótlékalap legalább 250%-ával megegyező mértékű speciális otthoni pótlék illeti meg a speciális gyermekotthonban, a speciális lakásotthonban, a gyermekotthon speciális csoportjában, valamint a javítóintézetben foglalkoztatott nevelőt, gyermekfelügyelőt, gondozót, gyermekvédelmi asszisztenst, pszichológust, gyógypedagógust, fejlesztő pedagógust, munkaoktatót, szakoktatót, orvost, ápolónőt, továbbá a javítóintézetben foglalkoztatott utógondozót.

A különleges gyermekotthonban, különleges lakásotthonban, gyermekotthon különleges csoportjában foglalkoztatott nevelőt, kisgyermeknevelőt, gyermekfelügyelőt, gondozót, gyermekvédelmi asszisztenst, pszichológust, gyógypedagógust, fejlesztő pedagógust különleges otthoni pótlék illeti meg, a pótlék mértéke legalább a pótlékalap 125%-a.

error: Content is protected !!