SEGÉLY, TÁMOGATÁS, KEDVEZMÉNYEK EGYEDÜLÁLLÓ SZÜLŐKNEK >>> EZEK JÁRNAK!

SEGÉLY, TÁMOGATÁS, KEDVEZMÉNYEK EGYEDÜLÁLLÓ SZÜLŐKNEK >>> EZEK JÁRNAK!

Összegyűjtöttük, hogy milyen állami támogatásokat lehet igénybe venni egyedülálló szülőknek, reméljük segítségetekre lesz! Manapság egyre több szülő kerül abba a helyzetbe, hogy egyedül kell felnevelni gyermekét, vagy gyermekeit. Így még nagyobb anyagi terhet jelent, hiszen nem 2 fizetésből kell mindent megadni nekik és ez korántsem egyszerű!

Cikkünk az egyedülálló szülőknek kíván egy kis segítséget nyújtani. Érdemes mindenkinek elolvasni, hátha hozzájut, olyan információhoz, ami némi pluszt jelenthet a családi kasszában! Plusz pénzt kaphatnak az egyedülálló szülők az államtól és az önkormányzattól egyaránt.

Az egyedülálló szülőket megillető kedvezmények a következők:

1.Magasabb összegű családi pótlék

2.Különélő szülő gyerektartási kötelezettsége

3.Árvaellátás (ha az élet sajnos így hozza)

4.Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás

5. Szocpol (CSOK), mely nem csak a családoknak jár

6.Szolgáltatók kedvezményei

7.Több táppénzes nap

A családi pótlék alakulása, ha a szülő egyedül neveli gyermekét, gyermekeit:

1 gyermeket nevelő egyedülálló személy 13.700.

2 gyermeket nevelő egyedülálló 14.800.­/gyermek

3 vagy több gyermeket egyedül nevelő 17.000.­/gyermek

Tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermeket egyedül nevelő szülő 25.900.­

Gyermektartás: Gyermektartásra konkrét összeget nem lehet írni, bírósági döntés határozza meg. Régebben százalékban határozták meg a gyermektartásdíjat, de az új PTK-­nak köszönhetően ennek a szabályozása is megváltozott. Az új családjogi törvény már több változást is tartalmaz. Most már a különélő szülőnek lehetősége van, hogy akár egy vagyontárgya, kár egy nagyobb pénzösszeg egyszeri átadásával részben vagy egészében rendezze ezt a kötelességét. A tartásdíjat fix összegben határozzák meg, az összeget az előző 1 év átlagos jövedelmének 15­ – 25% lehet.

Árvaellátás: Egy egy olyan ellátási forma, melyet soha senkinek nem kíván a jóérzésű ember, hiszen az egyik szülő halálát követően kerül megállapításra. Ez a támogatás akár testvérnek vagy unokának is járhat abban az esetben, ha őt az elhunyt a saját háztartásában “tartotta el” és nincs semmilyen tartásra kötelezett hozzátartozója a gyermeknek.

Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás: Támogatások egyedülálló szülőknek A helyileg illetékes önkormányzatnál igényelheted, ha átmeneti gondjaitok vannak.

Az egyedülálló szülőknél kevésbé szigorúak a táppénzzel, mint a családosoknál. Vagyis ha egy szülő egyedül neveli gyermekét, akkor több táppénzes nap jár neki.1 évesnél kisebb gyermek esetében korlátlanul vehető igénybe a gyermekápolási táppénz. Ez 1 és 3 közötti gyermek esetén 84 nap, 3­6 éves korú gyermek esetén szintén 84 nap és 6-­12 éves gyermekesetében 28 nap.2014. január 1. óta lehetőség van, 18. életév alatti gyermek otthoni, illetve kórházi ápolásának időtartamára is igényelni gyermekápolási táppénzt. EZ TAVALY JÚLIUSBAN MEGVÁLTOZOTT, AZ EGYEDÜLÁLLÓ SZÜLŐKNÉL NINCS VÁLTOZÁS , DE A KÉTSZÜLŐS CSALÁDOK IS HASONLÓ KEDVEZMÉNYEKET KAPTAK!

Szocpol, vagyis szociálpolitikai támogatás, DIVATOSABB NEVÉN CSOK!

Egyedülálló szülőknek vissza nem térítendő állami támogatások.

A családi pótlék magasabb összegben jár azoknak a szülőknek, akik gyermeküket egyedül nevelik.

Ennek a magasabb összegű családi pótléknak az összege egy gyermek esetében 13.700 forint a támogatás összege, 2 gyermek esetében 14.800 forint jár minden gyermek után, így 29.600 forint a családi pótlék összege.

Három vagy több gyermek egyedül történő nevelése esetén minden gyermek után 17.000 forint jár, vagyis ez három gyermeknél 51.000 forintos családi pótlékot jelent.

(Természetesen a további családi alapellátások mint, a GYES és a GYED, további a GYED EXTRA és a diplomás GYED is megilletik a gyermeküket egyedül nevelő szülőket.)

Az gyermekét egyedül nevelő szülő jogosult a gyermektartásdíjra. Ennek összegét a bíróság állapítja meg, sokszor közös megegyezéssel is működik ennek meghatározása, de a legtöbb esetben mégis a bíróság mondja ki a határozatot. A tartásdíj megítélt összege általában a külön élő szőlő fizetésének 15 % – 25%­a közötti összeg egy gyermek után.2 gyermek után 30%­40% körüli összeg, míg három vagy több gyermek esetében akár 50%­is lehet. Ha ezt nem tudod behajtani egykori kedveseden, akkor igénybe veheted az állam segítségét, hiszen ők megelőlegezhetik a Neked járó gyermektartásdíjat.

Az egyedülálló szülőket az állam az iskolakezdés nehézségeiben is igyekszik támogatni. A nagycsaládosok mellett azok a szülők is részesülhetnek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben, akik gyermeküket egyedül nevelik.

Ebben a támogatásban benne van a gyermek illetve gyermekek étkeztetésének támogatása, illetve az iskolakezdéshez kapcsolódó tankönyvvásárlás támogatása.

A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosultaknak az állam évente 2 alkalommal Erzsébet utalvány formájában folyósíthat támogatást rendkívüli gyermekvédelmi támogatás formájában. Ennek összege minden alkalommal 5800 forint, melyet fel lehet használni készételek vásárlására, ruházat vásárlására, illetve tanszerek vásárlására. Ezt akkor igényelheted, ha nehéz helyzetbe kerültetek és ez veszélyezteti a létfenntartásotokat.

Egyszeri anyasági támogatás is megjár a gyermekét egyedül nevelő szülőnek, ennek összege 2017-­ben egy gyermek után 64.125 forint, ikrek esetében 85.500 forint. Ezt a támogatást a szülést követő hat hónapban lehet igényelni, ha addig nem teszed meg, utána már nincs rá mód, ugyanis a határidő lejárta jogvesztő!

Az egyedülálló szülő élhet a tankönyvtámogatás lehetőségével. Ezzel jelentősen megkönnyítheti az iskolakezdés anyagi terheit.

Sokan elfelejtik megemlíteni a szocpolt, mellyel nem csupán a gyermeket nevelő családok, hanem a gyermeküket egyedül nevelő, egyedülálló szülők is élhetnek, így segítséget kaphatnak saját lakásuk megszerzéséhez.

Szerencsére a legtöbb szolgáltató is nyújt bizonyos segítséget az egyedülálló szülőknek, így egészen jelentős összeggel kurtíthatod gázszámládat, de kevesebbet kell fizetned a távfűtésért és a villanyért is, amennyiben a szolgáltatóhoz benyújtod a megfelelő kérelmet.

Az egyedülálló szülőt egy olyanfajta támogatás is megilleti, melyet úgy hívnak, hogy állami kezességvállalás hitelfelvételhez. Ennek segítségével jóval kevesebb önerőre van szüksége a szülőnek a hitelfelvételhez, mint egyébként. Ezt a támogatást minden 35 év alatti, gyermekét egyedül nevelő szülő igényelheti, akinek nincs másik lakástulajdona, állandó lakáshasználati joga, illetve önkormányzati tulajdonban lévő vagy szolgálati jogviszonyhoz, munkakörhöz kötött lakásra bérleti jogviszonya.

A mai világban még két keresettel is rendkívül nehéz ügy a lakásvásárlás, ám, ha egyedül vagy, akkor ez még nagyobb feladatnak tűnhet. Létezik azonban megoldás a problémára, hiszen néhány éve az egyedülálló szülőkre is kiterjesztették az állami kezességvállalás lehetőségét hitelfelvétel és lakásvásárlás esetén. Ehhez természetesen meg kell felelned bizonyos feltételeknek, mivel a kedvezményt csak 35 év alatti szülők vehetik igénybe, akiknek még nincs a nevükön saját tulajdonú ingatlan. A magánszemélyek lakáshoz jutását, lakhatási körülményeinek javítását szolgáló támogatások körét az elmúlt időszakban hatályba lépett jogszabályok jelentősen megváltoztatták és kibővítették. A 2009. július 1. előtt lakásépítési kedvezményre, megelőlegező kölcsönre, fiatalok otthonteremtési támogatására, kiegészítő illetve jelzáloglevél kamattámogatású kölcsönökre megkötött szerződések alapján folyósíthatóak az állami lakástámogatások 2009. július 1­e után is. 2009. július 1­eje után az utóbb született gyermekek utáni lakásépítési kedvezményt, fiatalok otthonteremtési támogatását a fennálló tartozásból jóváírással akkor lehet igénybe venni, ha az adósok 2009. június 30­áig kötöttek kölcsönszerződést. Az utólagos támogatások, továbbá az otthonteremtési kamattámogatás, a lakásépítési támogatás, a fiatalok, valamint a többgyermekes családok lakáscélú kölcsöneinek állami támogatása, a közszférában dolgozók kamattámogatása, továbbá az akadálymentesítési támogatás a hitelintézeteknél, takarékszövetkezeteknél vehetők igénybe.

A támogatások részletes feltételeiről a Magyar Állammal a támogatások folyósítására és elszámolására szerződést kötött hitelintézetek adnak tájékoztatást. Ha hitelintézet a támogatás iránti kérelmet elutasítja, az igénylő a Kincstártól kérheti, hogy állapítsa meg a támogatási feltételeknek való megfelelését. Annak érdekében, hogy az ingatlanok a támogatás céljának megfelelően meghatározott ideig (jellemzően 10 évig) a támogatottak lakóhelyéül szolgáljanak, jogszabály és a támogatási szerződések alapján az ingatlan­nyilvántartásba – az érintett ingatlanok tulajdoni lapján – a magyar állam javára jelzálogjogot, elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeznek be. Az ingatlan­nyilvántartási változtatások földhivatali bejegyzéséhez szükséges engedély kiadásához a tulajdonosoknak, a Kincstárnak a támogatott ingatlan fekvése szerinti irodájához kell fordulniuk kérelemmel.

A Kincstár az állami igény és a támogatási cél teljesülése szempontjából megvizsgálja a kérelmet, és a feltételek megléte esetén kiadja a szükséges jognyilatkozatot. 2012. szeptember 19­étől a jegyző helyett a Kincstárnak a támogatott ingatlan fekvése szerinti irodájához kell bejelenteni, ha a támogatott ingatlant elidegenítették, lebontották, harmadik személynek átengedték, a lakáscéltól eltérően hasznosítják, illetve azt is, ha a lakás nem a támogatott személy és a vele együttköltözők lakóhelyéül szolgál. Előbbi magatartások a támogatás visszafizetését vonják maguk után, kivéve, ha az elidegenítés célja újabb, a támogatott ingatlan helyébe lépő lakás vásárlása vagy építése.

A jegyző helyett a Kincstártól kell kérni a támogatás visszafizetésének felfüggesztését és az állami igény biztosítékainak másik ingatlanra való átjegyzését is. A korábban a jegyzőhöz benyújtott kérelemre indult felfüggesztési, átjegyzési ügyben változatlanul a jegyző dönt.

Ismerve a magyar családok helyzetét, illetve a demográfiai adatokat, Támogatások egyedülálló szülőknek nyugodtan kijelenthetjük, hogy nagyon sokan érintettek a támogatásokban. Hazánkban lényegében minden második házasság válással végződik, tehát nagyon magas azoknak a szülőknek a száma, akik a gyermekeiket egyedül nevelik. A jelenlegi gazdasági helyzetben, a teljes családokban is nehéz biztosítani a szükséges jövedelmet, nem hogy a csonka családokban, ahol csak egy kereső van, illetve rosszabb esetben egy sem.

Az állam igyekszik segítséget nyújtani az egyedülálló szülőknek, ami jó dolog, de sajnos a támogatások mértéke nem elég magas ahhoz, hogy a gyermekek megkaphassák az egészséges fejlődéshez szükséges javakat.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

error: Content is protected !!