Már 55 évesen is nyugdíjba mehetsz : Ezt kell tenned hozzá!
Sokan áhítoznak arról, hogy korán nyugdíjba vonulnak, de nehéznek találják azt, hogy félretegyenek. Valóban nem egyszerű átlagfizetésből megtakarítani, azonban mutatunk pár módszert, amivel előrébb hozhatjuk a nyugdíjas éveket. Persze nemcsak a korai nyugdíjhoz, hanem a nagyobb nyugdíjkiegészítéshez is hozzájárulhatnak ezek a trükkök.
Sokan áhítoznak arról, hogy korábban nyugdíjba menjenek! A fizetésünk negyedét félretéve 23 év spórolás elegendő lehet, hogy elég pénz összegyűljön a számlánkon ehhez. Ha tehát 22 évesen elkezdünk félretenni, akkor ez 55 éves korunkra elérhető, sőt az alábbi trükkökkel még le is faraghatunk a 23 évből.
Persze a fizetésünk negyedét nem olyan könnyű nélkülözni, azonban nyugdíjra mindenképpen érdemes elkezdeni időben takarékoskodni. Mutatunk néhány tippet, amivel havonta sokkal több maradhat a zsebedben és összegyűjtheted a korai nyugdíjba vonuláshoz szükséges összeget. Persze ezek a praktikák akkor is használhatók, ha nem tudunk, vagy nem akarunk korán nyugdíjba vonulni, a megtakarításhoz így is használhatók ezek a tippek.
Olcsóbb lakhatás, olcsóbb autók
A legtöbbet az autón és a lakáson lehet spórolni, sokaknak már ebből is összejöhet a nyugdíj-megtakarításhoz elegendő pénz. A lakásválasztáskor érdemes törekedni arra, hogy ne vásároljunk a lehetőségeinknél nagyobb lakást. Ez ugyanis nemcsak egyszeri kiadás, hanem a fenntartása is magasabb, mint egy kisebb otthonnak, a fűtést (és társasháznál a közös költséget) ugyanis a lakás mérete befolyásolja.
Autóvásárlásnál sem feltétlenül kell a bőrülésre elkölteni több százezer forintot. Új autó helyett érdemes lehet az egy-két éves autók közül válogatni, ezek ugyanis sokszor harmadával olcsóbbak az újnál. Ha mindenképp újat szeretnénk, akkor válogassunk a szalonban kiállított darabokból, ezek általában kedvezményesen vásárolhatók meg.
Nem mindenhol nélkülözhető az autó, azonban sok helyen (pl: Budapesten) jó tömegközlekedési hálózat van, ez pedig sokkal olcsóbb, mint az autózás. Ha a kirándulásainkhoz, utazásainkhoz autó kell, akkor könnyen lehet, hogy az évi pár alkalmas autóbérléssel jobban járunk, mintha saját kocsit tartunk fenn.
Persze, amikor ezeket a döntéseket meghozzuk mérlegeljük, hogy az időskori jólétünk számít nekünk, vagy mindenképpen a bőrülés/nagyobb autó kell nekünk.
Mégsem a biztonságos konstrukció a legjobb?
A korai nyugdíj eléréséhez bizony kockáztatni kell. Ahogy azt a korábbi cikkünkben írtuk, a 23 év kellhet ahhoz, ha kötvényekbe fektetve szeretnénk összegyűjteni a nyugdíjhoz szükséges összeget. Ha nagyobb kockázatot vállalunk, akkor viszont már korábban is összejöhet a célunk. Persze nem feltétlenül részvényvásárlásra kell gondolni, hanem arra, hogy a portfóliónkban kockázatosabb értékpapírt is tartunk.
Az önkéntes nyugdíjpénztáraknál eleve lehetőség van egy magasabb hozammal kecsegtető, kockázatosabb portfóliót választani. A nyugdíjbiztosításnál az eszközalapokból álló portfóliót a tanácsadónkkal közösen alakíthatjuk ki, itt lehetőségünk van arra, hogy valamivel több pénzt tegyünk kockázatosabb alapokba.
Fektessünk az egészségünkbe
Az egyik legjelentősebb kiadás az egészségügy lehet, sőt ha megbetegszünk, kiesünk a munkából és így a fizetésünk is alacsonyabb lehet. Érdemes tehát úgy „befektetni” az egészségünkbe, hogy egészségesebben élünk:
- Egészséges, otthon készült ételeket fogyasztunk,
- Leszokunk a káros szenvedélyekről, de legalábbis csökkentjük az alkoholfogyasztást/elszívott cigaretták számát.
Mivel egy komoly betegség hosszú időre munkaképtelenné tehet, ráadásul a különleges gyógymódoknak köszönhetően sokba is kerülnek (pl: rehabilitációs intézmények), ezért ezzel akár milliókat is megtakaríthatunk.
Az egészséghez hozzátartozik a rendszeres testmozgás is. Szinte mindegy, hogy milyen formáját választjuk, jól járhatunk vele, mivel nemcsak a testünket frissíti fel, hanem a stressz oldására is kiválóan alkalmas.
—>> Nyugdíjkorhatár – így változik 2017-től!
Vélemény, hozzászólás?