Minden fontos tudnivaló a 2024. januárjától induló CSOK Pluszról!
2024-ben várhatóan sokan mégis jogosultak lehetnek a csok plusz-támogatásra, amely a városi csok év közepi megszüntetése és a falusi változat kibővítése után újabb ingatlanpiaci változásokat is hozhat – legalábbis erre utalnak a kormány jelzései.
A Portfolio összeszedte, eddig mit lehet tudni a 2024 januárjától induló csok pluszról, illetve az ehhez kapcsolódó kedvezményes hitellehetőségekről.
- 2024. január 1-jétől léphet érvénybe
Az átmenet biztosított lesz, vagyis év végéig él a mostani rendszer, és rögtön 2024. január 1-jével életbe fog lépni az új.
- Ott lesz elérhető, ahol a falusi csok nem
A 2024-ben is folytatódó és megemelt összegű falusi csok csupán 2631 kedvezményezett kistelepülésen érhető el, az 5000 főnél nagyobb településeken nem. E nagyobb települések számára ígérte a kormány már nyár elején egy új, hatékonyabb családtámogatási rendszer kidolgozását, ez történik most. Kérdés, hogy az új szabályozásnak lesz-e valamilyen érvénye az eddig preferált kistelepüléseken – és a csokhoz tartozó egyéb támogatásokra vonatkozóan is – , de elképzelhető, hogy bizonyos szabályok ezekre is vonatkoznak majd.
- Első lakás vásárlására felhasználható lesz
Kormányzati és jegybanki körökben is rendre felvetődik az első lakásvásárlók többlettámogatásának a kérdése, mivel a jellemzően fiatal ügyfelek hitel- és lakáspiaci hozzáférését korlátozhatják az MNB szabályai, például a 35 év alatti hitelfelvevőknek nyújtott piaci lakáshitelek mintegy 30–40 százalékát a 80%-os hitelfedezeti limit közelében nyújtották a bankok. Tehát a döntően első lakásvásárlók közé számító fiatal hitelfelvevők számára kihívást jelent a minimális 20%-os önerő előteremtése is, ebben is segíthet nekik a csok plusz, egyelőre ismeretlen összegben. Egy esetlegesen magasabb támogatási összeg a fiatal csokosok hitelképességét is javíthatja azzal, hogy a kisebb szükséges hitelösszeg révén csökkenhet a jövedelemarányos törlesztőrészlet mértéke is.
- Ha nő a gyerekszám, a nagyobb lakásba költözéshez is elérhető lesz
Akiknél bővül a család, azok a csok plusz segítségével költözhetnek nagyobb lakásba: ez a rendelkezés, az eredeti csokhoz hasonlóan továbbra is érvényben marad – fogalmazott Nagy Márton miniszter. Kérdés, előre kell-e vállalni ilyen esetben a gyermeket, vagy egy újonnan születő gyermekre a születés követő bizonyos ideig még igénybe vehető lesz-e.
- Meglévő gyermekekre nem vehető fel
A már megszületett gyerekek után várhatóan nem lesz elérhető a csok plusz – mondta a Portfoliónak Nagy Márton. A csok hatékonyabbá tételén – legalábbis a demográfiai ösztönzés nézőpontjából – valószínűleg ezt érti elsősorban a kormány – hiszen eddig a 25 év alattiak meglévő gyermekeire is igénybe vehető volt a csok mind a házaspárok, mind az egyedülállók, mind az élettársak számára.
- A feleség 40 éves koráig igénybe vehető lesz
Előre vállalt gyermekre csak házaspárok vehették igénybe eddig a csokot, mégpedig azok, akiknél a feleség 40 év alatti volt (a babaváró hitelnél volt 41 év a korhatár, ez csökken január 1-jétől 30 évre, a már várandós anyákat leszámítva átmeneti ideig, 2024-ben). Meglévő gyermekekre felvett csok esetében nem volt ilyen életkorhatár, és egyedülállók, élettársak is felvehették. Ezekre várhatóan 2024-ben már nem lesz igénybe vehető a csok plusz, viszont az új gyermeket vállalók esetében marad a 40 éves női életkorhatár.
- Összekapcsolódhat lakáshitel jelentősebb elengedésével
A program kombinálva várhatóan lesz adósságleírással, a megvalósult gyerekvállalás után ugyanis csökkenni fog a hiteltartozás, bár még nem tudni mekkora mértékben – jelezte Nagy Márton. Szavaiból egyrészt arra következtetünk, hogy a megelőlegezett csokot az első lakásvásárlók és akár a nagyobb lakásba költözők is igénybe fogják venni továbbra is abban az esetben, ha előre vállalnak gyermeket, másrészt arra, hogy ehhez többletként még egy újfajta tartozáselengedés is társul, amikor megérkezik az előre vállalt baba.
- Maradhat a csokhitel a házasoknak
Az akár 25 évig kamattámogatott, az ügyfelek számára 3%-os kamatozású csokhitel megmaradhat. Ez a hitellehetőség azért is nagy segítség a családoknak, mert például egy piaci 10 milliós, 20 éves lakáshitel havi törlesztőrészlete 9%-os kamat mellett most 90 ezer forint környékén mozog, egy 3%-os csokhitelé viszont nagyjából a fele.
- A kormány az elkövetkező negyedévben már tárgyalja
Ez már akár a mai, szerdai kormányülést is jelentheti, Nagy Márton miniszter legalább is így fogalmazott: „a koncepció készen van, a kormány a nagyon-nagyon közeli jövőben tárgyalni fogja„. A január 1-jei bevezetés biztosnak tűnik, így ha idejében még tájékoztatást is ad a kormány a csok plusz szabályairól, akkor az igénybe vevők és a bankok a megszokottnál hosszabb, akár majdnem három hónapos felkészülési időt kaphatnak az új szabályokra.