Változik az otthonfelújítási támogatás igénylőinek köre!
Változik az otthonfelújítási támogatás igénylőinek köre! Az eddig megismert (még nem végleges) feltételek alaposan kitágítják az otthonfelújítási támogatás igénylőinek körét. Szakértő szerint így a 108 milliárd forintos keret gyorsan kimerülhet, hiszen ez az összeg a támogatható ingatlanok mindössze 1-2 százalékára elegendő. A piacot mindenesetre jócskán felboríthatják az új szabályok.
Az uniós forrásból finanszírozott, összesen 108 milliárd forint keretösszegű otthonfelújítási program a családi házak energetikai korszerűsítését, energiahatékonyságának javítását segíti. A Nemzetgazdasági Minisztérium szombaton tette közzé a felhívástervezetet, amit május 6-ig lehet véleményezni. A beérkezett észrevételek feldolgozása után az éles indulás 2024. június 3-án várható.
A felhívástervezet szerint életvitelszerűen lakott, 1990. december 31. előtt épült egy- és többlakásos családi házak felújítása támogatható. Az ingatlannak (lakcímkártyával igazoltan) legalább 2024. május 1. óta a kölcsönigénylő állandó lakóhelyének, vagy tartózkodási helyének kell lennie. A követelmények közül kikerült viszont az a kitétel, amely szerint az ingatlannak a vezetékes földgázhálózatra kell csatlakoznia. Nem csak emiatt nőhet azonban jelentősen a támogatásra jogosultak száma.
A támogatás több és többféle ingatlanra, valamint több tulajdonos által is igénybe vehetőnek tűnik, mint eddig gondoltuk – kommentálta az eddig megismert (de még nem végleges) részletszabályokat Juhász Attila, az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának Elnöke. Ugyancsak a magasabb igénybevétel irányába hat, hogy a javaslat már nemcsak az adott ingatlannak otthont adó járás jövedelmi helyzetét veszi figyelembe a támogatási összeg megállapításánál, hanem a tulajdonos jövedelmi helyzetét is.
Nyugdíjasok is pályázhatnak
Az alacsonyabb jövedelmű háztartások, vagy az idős koruk miatt kevésbé hitelképes ingatlan tulajdonosok felé tett fontos lépésnek tartja Juhász, hogy a hitelkérelembe be lehet vonni adóstársat is. Az 1990. december 31-e előtt épült, alacsony energia hatékonyságú ingatlanok igen jelentős részének nyugdíjas, vagy nyugdíjhoz közelítő tulajdonosai vannak, az ő számukra mindenképpen elérhetőbbé teszi az összes forrás lehívását, hogy például gyermekeiket adóstársként tüntethetik fel a hitelkérelemben.
További enyhítés, hogy a hitel felvétel nem jelzálog bejegyzéshez, hanem elidegenítési tilalomhoz lesz kötve. Az elidegenítési tilalom valójában nem nagyon korlátozza az ingatlanok forgalomképességét, hiszen a ház tervezett eladásakor a hitel tőkerészének előtörlesztésével bármikor feloldható. Amire számítani lehet, hogy a banki gyakorlat szerint az elidegenítési tilalmat közjegyzői okiratba kell foglalni.
Nagyon pórul járhat, aki lemarad, de felújítana
A 108 milliárd forintos keret Juhász Attila szerint gyorsan kimerülhet, hiszen ez az összeg a támogatható ingatlanok mindössze 1-2 százalékára elegendő. A szakértő szerint a kereskedők már most is „ürgetrappban” töltik fel a készleteiket, és szervezik a logisztikai megoldásokat, hogy júniusban elegendő építőanyag – főleg szigetelőanyagok– álljanak rendelkezésre a lakossági igények kielégítésére. Bár a kiterjesztett igénybevételi lehetőségek és a keret kimerülésétől való félelem tovább növelheti a keresletet (és persze az árakat – a szerk.), építőanyagból kapacitás hiány mégsem várható. A programban érintett szakkivitelezők megtalálása azonban kifejezetten szűk keresztmetszetté válhat.
A javaslat nagyon komoly felelősséget rak az energiahatékonysági tanúsítványokat kiállító szakemberek vállára azzal, hogy beruházásokat utólag is ellenőrizhetik a tényleges primer energia megtakarítás szempontjából. A rossz tervezés vagy a rossz kivitelezés súlyos következményeket von maga után, mert nemcsak arról van szó, hogy igénybe vevő elesik a jogosultságtól és a kamattámogatástól, de azt is, hogy a felvett támogatást vissza kell fizetni.